Ugrás a tartalomra

Samo svako treće dete se prevozi u odgovarajućim uslovima

2021.12.20
13:46
2021.12.20
18:30
Forrás
Panon RTV
Broj roditelja koji koriste dečija sedišta u saobraćaju se u poslednjih 8 godina duplirao. Istovremeno, u Srbiji je povećan i broj onih koji ne poštuju pravila.

Svi oni koji decu u vozilima prevoze na nepravilan način, mogu biti kažnjeni sa kaznom i do 120 hiljada dinara.

Stručnjaci upozoravaju da nije svejedno kakvo dečje sedište koristimo i kako ga koristimo. Važno je obratiti pažnju na to kako bi se sprečila tragedija - naglašavaju.

U velikom broju slučajeva deca trpe najveće posledice saobraćajnih udesa na putevima u Srbiji. U većini slučajeva, veći problemi su mogli biti sprečeni pravilnom upotrebom dečijeg sedišta i sigurnosne opreme. Beata Čisar Kubik iz Novog Sada ima decu od 4 i 6 godina.

„Koristimo dečija sedišta, za četvorogodišnjaka veliko sedište, a za šestogodišnjaka malo sedište. To mi mnogo znači jer se i ja osećam bezbedno. Pretpostavljam da i oni."

Ne pridržavaju se svi roditelji bezbednosnih propisa. Iskustvo na terenu pokazuje da se u Srbiji tek svako treće dete mlađe od 12 godina prevozi u vozilima u odgovarajućim uslovima, uz korišćenje sigurnosne opreme i dečjeg sedišta.

Damir Okanović, nadležna osoba u Komitetu za bezbednost u saobraćaju Srbije: „Vezivanje deteta u dečjem sedištu je lekcija, to je primer koji im pokazuje kako da poštuju saobraćajna pravila. U slučaju sudara naše telo se ponaša kao lutka. U slučaju frontalnog sudara i prevrtanja, možemo izgubiti dete koje nije na odgovarajući način vezano u dečje sedište."

Između deteta i samog pojasa treba ostaviti razmak od jednog prsta. Pre vožnje proverite da li je sedište dobro pričvršćeno, a prilikom kupovine, da li je ono u skladu sa bezbednosnim propisima. Najskuplje dečije sedište nije nužno i najbezbednije - upozoravaju stručnjaci.

Duško Pešić, vršilav dužnosti direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Srbije: „U većini prodavnica se mogu kupiti homologovana sedišta. Svako sedište ima jednu narandžastu etiketu ili nalepnicu, koja označava dve direktive EU za njegovu upotrebu, odnosno starosnu grupu koja ga može koristiti."

U poslednjih 8 godina udvostručio se broj dece koju roditelji u vozilima bezbedno prevoze u dečjem sedištu. Tome su u značajnoj meri doprinele akcija doniranja dečjih sedišta, novčane kazne koje su policajci ispisali, kao i obuke za pravilno korišćenje. I pored svega toga, povećan je broj onih koji ne poštuju pravila.

Slaviša Lakićević, načelnik Uprave saobraćajne policije Srbije: „U prvih 11 meseci ove godine kažnjeno je ukupno 1200 vozača zbog nepravilnog prevoženja dece. Od toga je 120 vozača kažnjeno zbog toga što su prevozili decu na prednjem sedištu, na mestu vozača ili na suvozačevom sedištu. Moram da kažem da je to za jednu trećinu, odnosno za 31 odsto više, nego u istom periodu prošle godine."

Prekršioci mogu da računaju na kazne od 5000 do 120 hiljada dinara, ako se deca smeste na prednja sedišta u vozilu ili na mesto koje nije predviđeno za sedenje. Pored novčane kazne, u zavisnosti od težine prekršaja, mogu se izreći kazneni poeni, pa čak i zatvorska kazna, odnosno može im biti zabranjeno upravljanje vozilom.

uslov
dete
prevoz
sedište

Najnovije

15:36, Frissítve: 16:37

Studentski dom ili iznajmljeni stan?

U nastavku obrazovanja, studenti treba da očekuju brojne troškove. Među njima, najveći su izdaci za stanovanje. Zbog povoljnih cena većina se odlučuje za studentski dom, ali ako je previše prijavljenih, ostaje mogućnost iznajmljivanja stana.
13:38, Frissítve: 16:24

Cela država priseća se žrtava

Godinu dana nakon masovnog ubistva u beogradskoj školi, cela država seća se stradalih. Televizijski i radijski program jutros je prekinut u 8:41 časova i jednominutnim ćutanjem odata je počast ubijenima u masovnoj pucnjavi.

Najčitanije

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.