Ugrás a tartalomra

Savremena galerija izložbom obeležila dvostruki rođendan

2018.04.29
13:05
2024.03.19
08:33
Forrás
RTV Pannon
Ustanova je osnovana 1962. godine na Paliću, u centar Subotice preseljena je 1968. Posetioci su u subotu mogli da vide restrospektivnu izložbu.

Postavka o prošlosti Savremene galerija obuhvata slike, grafike i vajarska dela. Jasmina Jovančić Vidaković, kustoskinja Savremene galerije kaže: „Razgovaraćemo o delatnosti galerije i podeliti međusobne uspomene i stvoriti nova prijateljstva".

Ustanova je formirana pre 56 godina, pod imenom „Likovni susret" na Paliću. Od tada je prošlo pola veka kako je smeštena u Rajhlovoj palati. Nela Tonković, direktorica Savremene galerija kaže: „U prvom redu hteli smo da ugostimo komšije, da posete naše izložbe. Trenutno ih imamo dve, i publika može da vidi moderna ostvarenja, bez ikakvih obaveza. Ne moraju da slušaju ni govore ni predavanja. Jednom rečju, da dođu i samo uživaju u umetnosti".

Postavka obuhvata i ona dela koja je publika mogla da vidi još godinama unazad. U prostoru galerije izložena su i dela Lajoša Vekonja, keramičara: „Izuzetno poštujem što se ovde održavaju i koncerti, organizuju se i književne večeri. U sredu uveče ovde sam gledao Hičkokov film. Zadivljujući film i ideja".

Povodom jubileja gosti Savremene galerije posluženi su čajem i kolačićima.

Savremena galerija
Subotica
jubilej
izložba

Najnovije

17:22, Frissítve: 17:37

Svi se pripremaju za praznike

Srbija i Subotica već su danas bile u groznici prazničnih priprema. Mnogo se kupovalo i na Mlečnoj pijaci, prema rečima prodavaca gužva je bila već nego obično.

Najčitanije

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.