Ugrás a tartalomra

Situacija sa migrantima se komplikuje

2020.02.06
17:51
2020.02.06
18:01
Forrás
Pannon RTV
Veća grupa migranata krenula je danas popodne iz mesta Kelebija prema mađarskoj granici.

Prisustvo ilegalnih migranata sve više zagorčava život stanovnika u naseljima u severnoj Bačkoj i severnom Banatu. U Gradskoj kući u Kanjiži održano je savetovanje na kojem je stavljena pod lupu trenutna situacija u gradu Subotici, i opštinama Novi Kneževac i Kanjiža. Na sastanak su pozvani  predstavnici pomenutih opština i grada Subotice, predstavnici policijskih stanica, kao i predstavnici Komesarijata za izbeglice Srbije.

U sredu uveče, na srpskoj strani tranzitne zone, kod graničnog prelaza Horgoš-Reske na auto-putu, izgoreo je privremeni šator u kome je pre toga boravilo 8 migranata. Lokalni vatrogasci su ugasili plamen koji se uprkos jakom vetru, nije proširio na rastinje i smeće koje je tamo ostavljeno.

Migranti u naseljima ulaze u napuštene kuće. Nasilno su ušli i u prazan objekat u komšiluku Marije Babarci u Horgošu: „Ušli su ali su ihi pronašli. Bili su umotani u ćebe i lepo su spavali. Probudili su ih i odmah su pozvali policiju, ali su migranti bili toliko vešti da su do trenutka dok policija nije došla, a došla je za deset minuta,  već otišli.

Trojica ilegalnih migranata koji su čekali na autobuskoj stanici u Kanjiži nisu želeli da govore za našu televiziju, ali su van kamere rekli da putuju u Suboticu, jer su pokušali da pređu srpsko-mađarsku granicu na Horgošu, bez uspeha, i sada žele da pokušaju kod Kelebije.

Tokom dana, nekoliko mladića koji su rekli da su iz Sirije, krenuli su iz Majdana i Banatskog Aranđelova takođe kroz Suboticu prema Kelebiji:


"- Potreban mi je punjač za mobilni i hrana. Ovde nema ni punjača, ni hrane.
- Da li si već pokušao da pređeš mađarsku granicu?
- Da, da.
- I?
- I pokušaću ponovo, u Mađarsku."

Ištvan Sabo iz Majadana je rekao da u selu gotovo da ne postoji prazna kuća u koju se migranti nisu uselili: “Ušli su svaku napuštenu kuću, sa policijom se igraju mačke i miša. Policija tri puta dnevno obilazi selo, otera ih negde ali se oni opet pojavljuju."

Ilonka Pap radi u prodavnici u Majdanu. Mnogo ilegalnih migranata dolazi kod nje u kupovinu: „Dnevno potroše oko 50-60 vekni hleba. Ono što ne naruče, naručim ja, jer ako ne naručim, onda se svađaju sa mnom. "

U  zgradi pored prodavnice je takođe u sredu izbio požar. Tada su migranti pobegli, ali su se u četvrtak ujutro opet vratili.
U Gradskoj kući u Kanjiži održano je savetovanje u vezi sa migrantskom situacijom. Na događaju su prisustvovali predstavnici lokalnih samouprava, policije i Komesarijata za izbeglice. Robert Fejstamer smatra da se građani mogu osećati sigurno. Ako doživite bilo kakvu neprijatnost, obavezno obavestite policiju  - poručio je predsednik opštine Kanjiža: „Kada se migranti pojave u oblastima u kojima nemaju pravo boravka, onda stiže prijava ili u opštinu ili u policiju, na osnovu koje mi, uz konsultacije nadležnim organom za izbeglice, odlučujemo o tome u koji prihvatni centar će ih odvesti.  Zvanično u Srbiji migranti  mogu da borave samo i isključivo u prihvatnim centrima."

Problem je, međutim, što ti prihvatni centri nisu zatvorenog tipa, pa migranti imaju mogućnost slobodnog kretanja, dodao je Fejstamer.

migranti
Kelebija

Najnovije

17:22, Frissítve: 17:37

Svi se pripremaju za praznike

Srbija i Subotica već su danas bile u groznici prazničnih priprema. Mnogo se kupovalo i na Mlečnoj pijaci, prema rečima prodavaca gužva je bila već nego obično.
15:58, Frissítve: 16:41

Vaskrs na Paliću

Povodom predstojećeg pravoslavnih praznika, na Paliću će po česti put biti organizovana manifestacija „Vaskrs na Paliću”.

Najčitanije

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.