Ugrás a tartalomra

Specijalna škola u Bečeju ove godine nije slavila

2020.12.03
20:36
Forrás
Pannon RTV
Više od stotinu učenika uči sa odličnim stručnjacima, ali u veoma teškim uslovima u Školi za osnovno i srednje obrazovanje „Bratstvo" u Bečeju.

Ova specijalna obrazovna ustanova već deset godina obeležava Dan škole 3. decembra, na Međunarodni dan osoba sa invaliditetom.

Učionice u Školi za osnovno i srednje obrazovanje „Bratstvo" u Bečeju su prazne. Na Dan škole nije bilo ni nastave ni slavlja. Od 1992. godine, 3. decembar je Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, a godinama se i Dan škole obeležava na ovaj dan. Đaci sada uče kod kuće. Zoltan Horvat, direktor, Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Bratstvo", Bečej: „Mnogo Đaka živi u tako teškim socijalnim uslovima, da internet veza ne dolazi u obzir, dakle štampane zadatke šaljemo poštom đacima na selu, nosimo im kući, oni ih vraćaju, dakle sa takvim đacima nije moguće sprovoditi nastavu na daljinu."

U dve zgrade specijalne škole ide 53 osnovaca i 50 srednjoškolaca, ovi drugi na srpskom uče za frizera, a na mađarskom za baštovana i pekara. Sa decom koja imaju različite razvojne poremećaje ili su zdrava deca, ali žive u lošim socijalnim uslovima, bave se profesionalci. Silvija Kurcinak Kiš, defektolog, logoped, Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Bratstvo", Bečej: „Pored toga, svi ili većina naših učenika dobijaju individualni tretman, što znači da naši defektolozi, koji su između ostalog opšti defektolozi, logopedi, razvojni stručnjaci, tiftolozi i reedukatori, oni se bave sa našom decom na individualnim časovima. To je važno jer omogućava deci da se na odgovarajući način razvijaju i možemo da ih održavamo na određenom nivo za postizanje rezultata u njihovom obrazovanju."

Ne samo da se malo pažnje poklanja učenicima izvan te ustanove, već je i školska zgrada u ulici Đure Jakšića u veoma lošem stanju, bez plafona iznad đačkog toaleta i bez vrata prema prostoriji gde se nalazi čučavac. Prema rečima direktora, mokri čvorovi, prilazni put, učionice nisu obnovljeni već 70 godina. U Srbiji se broj osoba koje žive sa nekom vrstom invaliditeta nastalog usled nesreće, bolesti ili su rođeni sa određenim invaliditetom, procenjuje na 700 hiljada.

Bečej
Bratstvo
škola
slava
virus

Najnovije

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.