Ugrás a tartalomra

Srbiji preti epidemija morbila – da li treba da vakcinišemo dete MMR vakcinom ili ne?

2023.01.05
18:09
2023.01.05
18:19
Forrás
Panon RTV
Epidemija korona virusa, koja je sada iza nas, ojačala je antivakserski pokret, a to je rezultiralo time da sve manje ljudi vakciniše svoju decu sa, inače, obaveznim vakcinama.

U Srbiji je udeo vakcinisanih 74,8 posto, dok bi za kolektivni imunitet bilo potrebno 95 posto. Stopa vakcinisanosti u Severnoj Bačkoj je na zadovoljavajućem nivou.

Prema podacima Instituta Batut, najveća vakcinisanost MMR-om na teritoriji Srbije je u Boru, Kikindi i Subotici.

Atila Nađ: "Razmislili smo o svemu, smatramo da je to u redu."

Marijana Mićić: „Pre nego što smo mu dali MMR, čitala sam naravno, bilo je svakakvih iskustava, ali morala sam, pa sam morala. Ali svakako bih i da nisam morala, mora da primi, i ja sam primila kao mala beba."

Morbile su kapljična bolest koju uzrokuje virus. Bolest se razvija 9-11 dana nakon infekcije i uzrokuje neku komplikaciju u oko 30 posto zaraženih. Simptomi su slični običnoj prehladi: povišena temperatura, uz proliv, a kao komplikacija mogu se razviti upala pluća i meningitis.

Dr Nebojša Bohucki, epidemiolog, Zavod za javno zdravlje, Subotica: „Roditelji koji odluče da ne vakcinišu svoju decu biće kažnjeni novčano. Donja granica je 30.000 dinara, a gornja 150.000 dinara. Ali to ne znači da će, ako neko ne želi da mu se dete vakciniše, biti kažnjen samo jednom, nego svaki put kada stigne obaveštenje da se dete mora odvesti na vakcinaciju, kazna će biti izrečena.”

Protiv morbila se možemo boriti prevencijom od koje je najvažniji korak vakcinacija. Deca primaju prvu dozu MMR vakcine u uzrastu od 12 do 15 meseci. A drugi dozu u sedmoj godini života.

Dr Miloš Marković, imunolog Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu: „Ja ne znam šta izaziva autizam, ali je sigurno da to ne izaziva MMR vakcina. Zašto ja to mogu sigurno da kažem? Zato što je cela priča počela relativno davno, pre više od 20 godina, jednim tendencioznim radom, gde je iznesena ta tvrdnja, a uopšte nije bila potkrepljena. I onda su usledile studije i studije, ispitivanja i ispitivanja na ogromnom broju praćenja dece, u veoma relevantnim zemljama sa viskokim, dobro razvijenim medicinskim sistemom, i ni u jednoj jedinoj, ova vakcina nije povezana sa autizmom.”

U prvih 9 meseci 2022. godine broj vakcinisanih u zemlji je 58,4 posto, što je izuzetno malo. Stručnjaci smatraju da nije pitanje hoće li biti epidemije morbila, nego kada. Zato se pozivaju roditelji da vakcinišu svoju decu.

epidemija
morbil
vakcinacija

Slične vesti

Najnovije

17:22, Frissítve: 17:37

Svi se pripremaju za praznike

Srbija i Subotica već su danas bile u groznici prazničnih priprema. Mnogo se kupovalo i na Mlečnoj pijaci, prema rečima prodavaca gužva je bila već nego obično.

Najčitanije

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.