Ugrás a tartalomra

Stari običaj podizanja majskog drveta

2020.05.01
17:30
2020.05.01
20:04
Forrás
Pannon RTV
Za 1. maj se vezuju brojni narodni običaji, takvo je i podizanje majskog drveta, simbola buđenja prirode.

Tradicija ima veoma dugu istoriju, mladi su čak pre hrišćanstva slavili dolazak proleća i podizali su majsko drvo – kaže Ana Seke u emisiji Mozaik Subotičkog mađarskog radija. Etnografkinja je naglasila: momci bi u davnini izašli u šumu, seli ispod stabla breze. Do ponoći bi pevali tužne pesme a zatim veselije. Drvo bi posekli u zoru, odneli pred devojačku kuću i kitili.

Ana Seke, etnografkinja: “U zoru je bilo buđenje uz muziku, ovo je bio običaj čak i krajem 80-tih godina u Vojvodini, naročito u banatskom delu. Išli su muzičari, stali na raskrsnicama, ali su majsko drvo postavili veče pre, 30-og ispred zadruge. Negde su stavili jedno jedno drvo, negde više, ali okolo je bila omladina. Veselili su se, bio je jako lep običaj, ali ovo je već, da kažem, bio praznika rada.”

prvi maj
majsko drvo

Najnovije

16:37, Frissítve: 17:46

Čije jaje je najtvrđe?

U Mokrinu je po 34. put održano Svetsko prvenstvo u tucanju farbanim jajima. Manifestacija se održava svake godine na dan pravoslavnog Vaskrsa, a učesnici dolaze ne samo iz Srbije, već i iz mnogih drugih delova sveta.
16:28

Hristos vaskrse!

Vaskrsenje Isusa Hrista je praznik koji simbolizuje pobedu života nad smrću. U svim pravoslavnim hramovima služe se vaskršnje liturije. Patrijarh srpski Porfirije služio je ponoćnu liturgiju u Hramu Svetog Save.

Najčitanije

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.