Ugrás a tartalomra

"Supa skuplja od mesa"

2023.06.03
15:29
2023.06.03
16:12
Forrás
Pannon RTV
Šargarepa je poskupela, u velikim marketima cena doseže i do 200 dinara po kilogramu. Pre par nedelja je koštala 60-80 dinara. Prema proizvođačima, razlog je što je prošlogodišnja šargarepa rasprodata, a na pijacama se sada prodaje nova šargarepa.

Čini se da se izreka da je supa skuplja od mesa sve više potvrđuje. Jer, proteklih dana smo primetili da se kilogram šargarepe u nekim velikim marketima prodaje već po ceni između 160 i 200 dinara. Pre nekoliko meseci cena crvenog luka je skočila u nebo, a sada se čini da je šargarepa sve skuplja.

S druge strane, cena je povoljnija na Kvantaškoj pijaci u Subotici, kilogram šargarepe se od primarnih proizvođača možete kupiti i za 70 dinara, ali vezica nove šargarepe, koja je otprilike teška oko pola kilograma, košta 120 dinara.

Šargarepa po ceni od 70 dinara se prodaje u džakovima od pet kilograma, a manje količine koštaju 90 dinara po kilogramu i nije reč o prvoklasnoj robi. Monika Jasić kaže da ne koriste puno šargarepe, jer su sadašnje sorte preslatke, pa ih ne mogu koristiti ni kao sastojke kod pravljenja nedeljne pileće supe.

„Kada razgledamo oko sebe. Možemo da primetimo da je nekad jeftinije u prodavnicama, nekad je jeftinije na pijaci. Ali uglavnom kupujem ovde na pijaci kod poznatih prodavaca, jer ne moram birati, znam da dok dođem kući neće uvenuti, uvek je sveže.“

Na tezgi kod Silvije Horvat se može kupiti, mlada šargarepa. Primarni uzgajivač iz Hajdukova je rekao da su porasle cene goriva, veštačkog đubriva i hemikalija, porasli su troškovi proizvodnje šargarepe, dok se prodajna cena nije menjala godinama, a mnogi ljudi su prestali da uzgajaju ovu korenastu biljku.

“Na osnovu ponude i potražnje količina je sigurno manja. Ali, potražnja je krenula, jer je stara šargarepa koju smo prodavali celu jesen već rasprodata do sada.”

Ona je dodala da je cena od 200 dinara za kilogram prošlogodišnje šargarepe u supermarketima realna jer je reč o uvoznom proizvodu sa visokim troškovima transporta.

Staru šargarepu je sada već teško pronaći i na Mlečnoj pijaci u Subotici, cena nove šargarepe je oko 130 dinara po kilogramu, a vezica sitnije košta 60 dinara.

Ester Ćuro, proizvođačica i prodavačica: „Stare šargarepe su rasprodate, a sada dolaze nove. Cena novih je uvek visoka, kod nas na pijaci cena se kreće od 150 do 180 dinara po kilogramu. To je zato što je stari rod rasprodat, a novi tek dolazi, a novo je uvek skupo, a kad on bude u ponudi kod više proizvođača, onda će postati sve jeftinije. Ali kad je malo robe u prometu, uvek je skupo, kad je puno u ponudi, onda cena tog proizvoda uvek pada."

I u Hajdukovu je ponuda stare šargarepe u opadanju, a ni kvalitet joj u ovom trenutku nije onaj pravi. Čaba Kohajda kupcima nudi samo nove šargarepe.

“Prošlogodišnje šargarepe više ne prodajemo, samo nove u vezicama. Cena je 100-120 dinara po vezici. Nema prodaje još po kilogramu jer je šargarepa jako mlada. U međuvremenu, košta oko 150 dinara po kilogramu.”

Ponekad ima i drugorazredne, stare, lomljene šargarepe u džakovima od deset kilograma, znatno jeftinije, po ceni od 40-50 dinara za kilogram.

šargarepa
cena
pijaca

Slične vesti

Najnovije

17:07, Frissítve: 17:14

Vanredni nadzori zbog nelegalnog ribolova

Potražnja za ribom raste kako se približava pravoslavni Uskrs. Istovremeno, međutim, intenzivira se i nelegalni ribolov, zbog čega Javno preduzeće "Vojvodinašume" sprovodi vanredni inspekcijski nadzor na vodama.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.