Ugrás a tartalomra

Svako štedi kako može

2022.12.13
15:33
2022.12.13
16:16
Forrás
Pannon RTV
Cena minimalne i prosečne potrošačke korpe u Srbiji neprekidno raste, a kupovna moć se smanjuje. Većina potrošača kupuje jeftinije životne namirnice i prati sniženja robe. Prosečni stanovnik sve manje troši na zabavu i putovanja.

Po statističkim podacima prosečna potrošačka korpa u septembru je iznosila 89.866 dinara, i za 1.583 dinara, odnosno 1,8 odsto je premašila vrednost potrošačke korpe u avgustu, a u odnosu na potrošačku korpu iz prethodne godine rast je 14,9 odsto. Kupovna moć stanovnika neprestano slabi.

Minimalna potrošačka korpa u septembru je iznosila 46.652 dinara, i za 922 dinara, odnosno dva odsto je bila veća nego što je vredela minimalna potrošačka korpa u avgustu. U poređenju sa septembrom prošle godine minimalna potrošačka korpa je skuplja za 15,8 odsto.

Većina kupaca koje smo anketirali kaže da ne mogu više od ovoga da stegnu kaiš. Zbog smanjene kupovne moći, svako štedi kako i gde može.

„Jedino na životnim namirnicama mogu da štedim i to je sve. Na režijskim troškovima ne mogu da štedim, jer sam već toliko uštedela da ni tu ne mogu više da uštedim. Jedino na životnim namirnicama, recimo ne kupujem južno voće, samo jabuku mogu da priuštim sebi“ kaže Irena Šomođi sa Palića.

„Mislim na zabavi, isto tako i na životnim namirnicama, manje je mesa, manje je povrća, koje čovek sebi može da dopusti“ kaže Eva Kovač iz Subotice.

„Verovatno zabava, to je na prvom mestu, od čega se čovek lakše odriče kada su teškoće, onda možda od darivanja poklona, na žurkama, to su bila mesta kada smo ranijih godina tokom praznika jedni drugima davali vrednije poklone, i ove godine to neće biti tako“ kaže Ana Molnar Čisar sa Palića.

Andrea Aladič je vlasnica prodavnice na Šupljaku i kaže da se kupci ne odriču životnih namirnica, već kupuju one jeftinije i manje kvalitetnu robu i obraćaju pažnju na pojeftinjenja. Šta je ono čega se ne odriču?

„Kafa, potražnja za pićem, cigaretama, to je ono što se uvek kupuje, nezavisno od toga u kojoj je cenovnoj kategoriji.“

Od 2011. godine vrednost prosečne potrošačke korpe u Srbiji se računa po metodi Evropske unije. Računa se da porodica ima 3,1 člana, jer po statistici tolika je veličina prosečne porodice u Srbiji, kaže Imre Zombori, ekonomista.

„U potrošačku torbu ulaze životne namirnice, osvežavajuća pića, alkoholna pića, duvanski proizvodi, garderoba, obuća, stanarina, dakle troškovi komunalnih usluga, kao što je struja, voda, gas ili drugi troškovi za energente, troškovi održavanja stana, troškovi školovanja, zdravstveni troškovi, troškovi rekreacije i druga potrošnja.“

On je potvrdio da se građani u proseku najviše odriču troškova za zabavu, putovanja, garderobu, rekreaciju i obrazovanje,  jer se troškovi za kupovinu životnih namirnica i režijski troškovi moraju platiti.

cena
štednja
Srbija

Slične vesti

Najnovije

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.