Ugrás a tartalomra

Sve očigledniji nedostatak radne snage u Srbiji

2022.11.08
15:07
2022.11.08
16:37
Forrás
Pannon RTV
U najtežoj situaciji je građevinarstvo kojem nedostaje 30 hiljada radnika. Ali, manjak stručnjaka primetan je u svim zanatskim granama i sve je više stranaca keramičara, vozača ili dostavljača hrane. U Srbiju dolaze radnici i iz dalekih zemalja.

Prema mišljenju poslodavaca u građevinarstvu su sada prilično dobre zarade, ali uprkos tome teško je naći ovdašnjeg radnika. Na jednoj subotičkoj građevini zapošljavaju gostujuće radnike sa kojima, kako kažu, kolege na poslu razgovaraju uz pomoć aplikacije Google Translate.

„Imamo radnike iz inostranstva, to su turski državljani. Mogu reći da smo jako zadovoljni sa njima, vredni su, radni. Iskreno, žao mi je što je većina njih, što nije naše radne snage, ali i sami znate da većina naših ljudi napušta državu, odlučuje se za rad u inostranstvu. Da li su u pitanju primanja, da li nešto drugo, kažem, posla ima ko hoće da radi“ kaže Jelena Radeljić, odgovorni izvođač na jednom subotičkom gradilištu.

U Srbiji je nedovoljno vozača sa „C“ i „D“ kategorijom vozačke dozvole, trenutno je slobodno 12 hiljada radnih mesta – pišu mediji u Srbiji. Najveći broj stranih vozača stiže iz Šri Lanke. Nedostaju još frizeri, automehaničari, stolari, kao i dostavljači hrane, kuvari i konobari.

„Ono gde nam najviše nedostaje radnika jesu svakako zanatska zanimanja i generalno ta zanatska oblast za koju vam nije neophodno visoko obrazovanje, nego srednja stručna sprema. Upravo ovaj deficit i nedostatak kadrova i utiče i te kako na poslodavce i na samo tržište rada, te tako volim često da kažem da sve je manje onoga „ako nećeš ti
da radiš, ima ko hoće”
kaže Miloš Turinski, piar menadžer „Infostuda“

Radnicima iz inostranstva potrebna je dozvola boravka i radna dozvola. Nacionalna služba za zapošljavanje izdala je oko 28 hiljada dozvola, četiri puta više nego pre pet godina. Najviše dozvola je dato državljanima Kine, Turske, Rusije, Indije i Ukrajine. Pojedini poslodavci obezbeđuju im smeštaj i ishranu, samo da ne bi morali da prekidaju posao.

„Obaveza poslodavca je da snosi finansijske troškove radne i boravišne dozvole, kao i svih propratnih taksi koje su potrebne“ kaže Jelena Jevtović iz Unije poslodavaca srbije.

Prema podacima Zavoda za statistiku u Srbiji će se u narednih 30 godina za 20 odsto smanjiti broj radne snage. Potpuniju sliku daće podaci sa popisa, što će odrediti i državnu politiku u oblasti ekonomije i demografije.

nedostatak radne snage
Srbija
Jelena Radeljić
Miloš Turinski
Jelena Jevtović

Slične vesti

Najnovije

15:27, Frissítve: 16:10

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.