Ugrás a tartalomra

Sve što trebamo znati o procesu predsedničkih izbora

2017.04.01
16:00
Sutra su izbori za predsednika Srbije
Sutra su izbori za predsednika Srbije. Ukupno 6 724 949 osoba ima pravo na glasanje. Birači glasaju na jedan od 11 kandidata. Srbi u Kanadi, Velikoj Britaniji i SAD glasaju danas. U nedelju će glasati i ostali birači iz Srbije u još 29 zemalja. Sutra ujutro u 7 se otvaraju biračka mesta i biće otvorena do 8 sati uveče. U Srbiji ukupno ima 8396, od toga u Kosovu 86 biračkih mesta. A sada da vidimo proces glasanja: Ko može da glasa? U skladu sa zakonima Srbije svaka osoba ima pravo na glasanje ako je navršio 18 godina, poslovno je sposoban državljanin i evidentiran je u biračkom spisku. Gde možemo da glasamo? Nadležni su dostavili obaveštenje svakom glasaču u kojem je naznačena adresa na kojem će moći da glasaju. Glasati je moguće isključivo na određenim biračkim mestima. Izuzeci su oni birači, koji su nepokretni, ali i oni mogu da glasaju ukoliko u nedelju do 11 časova o tome obaveste birački odbor. Šta treba da ponesemo sa sobom? Đula Ladocki, član Republičke Izborne Komisije: „Suština je da imamo važeću ličnu ispravu. To može da bude lična karta, pasoš ili vozačka dozvola. Važno je da ovi dokumenti sadrže naš lični broj, adresu i ličnu fotografiju.“ ladoczki gyula Novost je da ako je biraču istekla lična karta, može da glasa ako uz nju priloži i potvrdu o podnetom zahtevu za novu ličnu kartu. Vredi nositi sa sobom i obaveštenje koju smo dobili, ali to nije obavezno. Na glasačkom listiću je navedeno svaki 11 kandidat za predsednika republike. Svaki birač glasa isključivo na jednog kandidata. Kad je glas važeći i kad nije? Đula Ladocki, član RIK-a: „Mora se zaokružiti broj na glasačkom listiću, ovo je osnovna situacija. Ako neko zaokruži ili podvuče svakog kandidata i u tom slučaju je važeći glas. Ali ako neko zaokruži recimo samo dva kandidata, prevuče više, dopiše nekoga, onda je taj listić nevažeći, jer se ne može uspostaviti na kojeg kandidata je dao glas.“ Izbori za predsednika Srbije će se završiti već u prvom krugu, ukoliko će jedan od kandidata dobiti više od polovina glasova. Ako je prvi krug neuspešan, u tom slučaju će ponovni izbori biti 16. aprila. Onda bi se takmičila ona dva kandidata koja su dobila najveći broj glasova u prvom krugu. Republičkog predsednika biramo na petogodišnji mandat. Jedna osoba može da bude predsednik najviše dva puta, ne uzimajući u obzir koliko godina je trajao njegov mandat. U Srbiji prvi put su 9. decembra 1990. godine održali direktne višepartijske predsedničke izbore, tada je najviše glasova dobio predsednik Socijalističke Partije Srbije, Slobodan Milošević. Od tada je već održano 10 predsedničkih izbora u Srbiji. Poslednji put u 2012. godini, kada je pobedio Tomislav Nikolić. Sadašnji izbori za Srbiju je koštalo 1,1 milijardi dinara.
predsednički izbori

Najnovije

17:22, Frissítve: 17:37

Svi se pripremaju za praznike

Srbija i Subotica već su danas bile u groznici prazničnih priprema. Mnogo se kupovalo i na Mlečnoj pijaci, prema rečima prodavaca gužva je bila već nego obično.

Najčitanije

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.