Ugrás a tartalomra

Sve više gastarbajtera traži sreću u Srbiji

2024.01.11
17:00
2024.01.11
17:26
Forrás
Pannon RTV
Prošle godine je u našoj zemlji izdato više od 50 hiljada radnih dozvola radnicima iz inostranstva - pokazuju podaci Saveza samostalnih sindikata Srbije.

Već smo se navikli na to da na gradilištima u velikim gradovima vidimo sve više radnika iz Kine i Turske, ali se sada stranci već zapošljavaju i u vojvođanskim selima. Takva je situacija i u Malom Pesku, gde na jednom imanju rade Indijci.

Na gazdinstvu porodice Sabo iz Malog Peska našu ekipu je dočekao zvuk mukanja krava i zujanje traktora. Sledeći trenutak je već predstavljao određenu vrstu šoka, jer je traktor vozio radnik iz Indije. Rutinski je pokrenuo radnu mašinu i krenuo na posao.

Kako smo se kretali prema štali, pojavila su se još dva Indijca. Njihov zadatak je da nadgledaju rad robotske mašine za mužu i sam proces muže. Gastarbajteri su veoma zadovoljni uslovima rada, i planiraju da ostanu u Srbiji na duži rok. Kudhari Karniram, radnik iz Indije: „Dobro je u Srbiji, volim Srbiju. Tu je i moj otac, već dve godine radi ovde u Srbiji. Volim da budem ovde, volim sve evropske zemlje, a u Srbiji je dobro.”

Trojica Indijaca su u početku koristila program za prevođenje da bi komunicirali sa gazdom iz Malog Peska. Danas, međutim, to više nije potrebno, pošto je Mosin za godinu dana naučio mađarski na takvom nivou, da razume uputstva svog šefa i prevodi ih svojim kolegama.

Mosin, koji je odlično razumeo naša pitanja i odgovarao na njih na mađarskom jeziku, rekao je da su u proteklih godinu dana za njega najveće iznenađenje predstavljale snežne padavine, jer sneg nikada ranije nije video. Navikava se na hladnoću i veoma je zadovoljan svime. „Ovo je jedna dobra farma, volim krave, sve je dobro. Ovde nije teško raditi. Mađarski sam naučio za godinu dana, mađarski jezik je težak. Razumem malo mađarski, ne mnogo, malo. Ovde je jako hladno, u Indiji nije tako hladno, ali to nije problem. Sve je dobro.”

Pouzdani su, zahvalni i vredni – to je Đeze Sabo rekao o svojim indijskim radnicima. Farmer iz Malog Peska pronašao je trojicu Indijaca preko jedne agencije, a uskoro će na farmu stići i četvrti. Gastarbajteri su u legalnom radnom odnosu, dobijaju pun smeštaj i platu - naglasio je njihov poslodavac. „Zadovoljni su, vole da rade, ne traže slobodan dan jer za njega ne dobijaju novac. Svaki dan rade 8-9-10 sati. Oni su srećni zbog toga što mogu da šalju novac u Indiju, da izdržavaju svoje porodice. Ovde im obezbeđujemo sastojke za hranu, oni sami kuvaju, ali mi im dajemo sve što im treba. Obezbeđujemo im kuću, struju i sve ostalo. Oni ovde nemaju nikakve troškove.”

Inače, prošle godine u Srbiji je izdato više od pedeset hiljada radnih dozvola radnicima iz inostranstva. Prema podacima Ministarstva za rade, zapošljavanje i socijalnu politiku, najviše radnika je došlo iz Rusije. Posle Rusa slede Kinezi, a zatim turski državljani. U Srbiju je stiglo blizu 5 hiljada gastarbajtera iz Indije i više od hiljadu iz Nepala.

Srbija
gastarbajteri

Najnovije

14:09, Frissítve: 19:17

Poskupeli luksuzni proizvodi u Srbiji

U Srbiji je od 1. maja poskupelo nekoliko luksuznih proizvoda. Od utorka će i pušači morati da plaćaju više za jednu paklu cigareta nego do sada. Dobra vest je da ove godine više ne moramo da brinemo o poskupljenju struje i gasa.
16:37, Frissítve: 17:46

Čije jaje je najtvrđe?

U Mokrinu je po 34. put održano Svetsko prvenstvo u tucanju farbanim jajima. Manifestacija se održava svake godine na dan pravoslavnog Vaskrsa, a učesnici dolaze ne samo iz Srbije, već i iz mnogih drugih delova sveta.
16:28, Frissítve: 14:18

Hristos vaskrse!

Vaskrsenje Isusa Hrista je praznik koji simbolizuje pobedu života nad smrću. U svim pravoslavnim hramovima služe se vaskršnje liturije. Patrijarh srpski Porfirije služio je ponoćnu liturgiju u Hramu Svetog Save.

Najčitanije

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.