Ugrás a tartalomra

Svi smo mi ulagali u Kosovo – izjavio je Ištvan Pastor

2018.10.16
15:44
2018.10.16
18:09
Forrás
Pannon RTV
Međunarodni položaj Srbije, rešenje za Kosovu i Metohiju, ulaganje u zdravstvo - neka su od pitanja na koje je u jutarnjem programu RTV Panon - Subotičkog mađarskog radija odgovarao Ištvan Pastor.

„Situacija sa Kosovom i Metohijom ne može se rešiti poput onoga što je uradio Aleksandar Veliki razrešavajući Gordijev čvor. Ne postoji samo jedan način za rešenje, niti samo jedna rečenica koja sve rešava. U poslednje dve do tri godine međunarodni položaj srpske države i srpskog rukovodstva promenilo se u pozitivnom smislu - sada vidimo koliko se u prethodnom periodu nalazilo u podređenom položaju. Takođe, sada vidimo da albansko rukovodstvo Kosova ide na to da sve dobije. Ova situacija ne može se rešiti tako da neko dobije sve, a neko ništa. Ovde je potrebno rešenje u kojem će obe strane osećati da su i izgubile i dobile“ rekao je Ištvan Pastor gostujući u jutarnjem programu RTV Panon.

Govoreći o Kosovu on je podsetio da je to područje dugi niz decenija izvor napetosti, a da stariji sugrađani mogu da posvedoče koliko su dnevnica iz svojih zarada izdvajali za izgradnju puteva, enegetskog sistema, ili za druge investicije na Kosovu. „Zbog toga i mi vojvođanski Mađari treba da prihvatimo to rešenje jer i mi smo ulagali u tu teritoriju, a ne može sad neko  da uzme taj novac, kao da se to nikada nije ni dogodilo“ rekao je Pastor i dodao: „Važno je pronaći i rešenje da Srbi koji tamo žive, bez obzira u kom broju, mogu da sačuvaju svoje nacionalne, kulturne i duhovne vrednosti i da žive u civilizovanim i bezbednim uslovima. Ne smatram realnom mogućnost ni za promenu teritorija, ni stanovništva“ rekao je Ištvan Pastor.

Među pitanjima koja se tiču ne samo vojvođanskih Mađara, već i svih građana Srbije svakako je i mogućnost uvođenja, odnosno vraćanja služenja obaveznog vojnog roka. Pastor kaže da ternutno to ne vidi kao ostvarivu mogućnost.

„Razumljivo je što se tu i tamo, naročito u resorima koji se bave time, posebno Ministarstvu odbrane, povremeno ponovo pojavljuje tema o uvođenju vojnog roka i procenjivanju te mogućnosti. To se događa i u zemljama u okruženju, uostalom i u Mađarskoj postoje razmišljanja na tu temu. Međutim, ako na trenutak staloženo razmislimo o tome, videćemo da to nije realno jer su se u međuvremenu promenile okolnosti za postojanje vojne obaveze. Nove okolnosti,  zahtevi ne mogu da budu ispunjeni sa regrutima koji dolaze na nekoliko meseci. Za to je potrebna profesionalna vojska. Osim toga, obavezu služenja vojnog roka srpska država i budžet Srbije trenutno ne bi  mogao da izdrži jer nije dovoljno samo te ljude pozvati, njih treba i hraniti, smestiti, i obući. Tako da ne vidim za to mogućnosti u ovom trenutku“.

Predsednik SVM-a i Skupštine Vojvodine govorio je takođe i o velikim ulaganjima u zdravstvo. Aleksandar Vučić, predsednik Srbije najavio je ulaganje od milion evra u zdravstvene ustanove širom zemlje. „To je dobro jer poslednjih godina kada god građani traže neku pomoć uvek se pojavljuju dve teme: pitanje zapošljavanja i zdravstvo. Svugde postoji potreba za ulaganjem i obnovom. Gledajući i primarnu zdravstvenu zaštitu, kao i bolnički sektor, oni su trenutno u neprihvatljivo lošem stanju. Poslednjih meseci, gotovo godinu dana, rade se sistemske pripreme kako bi se ova situacija promenila. Milijardu evra je mnogo novca,, ali je pitanje da li će i nakon njihovog ulaganja biti idelani uslovi jer govorimo o oblasti života koja je povezana sa stalno novim zahtevima i ulaganjima, što je prirodno“.

Pastor je objasnio da trenutno svaka okružna bolnica priprema svoje razvojne projekte koji se odnose ne samo na građevinske radove, već pre svega na tehničku opremljenost, kako bi se sprečilo zaostajanje na polju dijagnostike. „Ovo je dobra vest, to nije kampanja, već postoji politička volja, teku pripreme i novac koji je na rasplaganju moći će značajno da promeni uslove i unapredi zdravstvenu zaštitu“.

Pastor je takođe rekao da obnova uslova i opremljenosti zdravstvenih ustanova mora da teče zajedno sa poboljšanjem položaja zdravstvenih radnika, jer u surpotnom ona nema smisla. Uz poboljšanje materijalnog poloažaj zaposlenih u zdravstvu, potrebno je i ukidanje zakona o ograničavanju broja zaposlenih u javnom sektoru. „Imamo situaciju da se prazne institucije, jer odlaze stručnjaci uz pomoć kojih bi ustanove mogle da napreduju i ispunjavaju određene zadatke“ rekao je između ostalog Pastor u razgovoru za RTV Panon.

Ištvan Pastor

Najnovije

17:07, Frissítve: 17:14

Vanredni nadzori zbog nelegalnog ribolova

Potražnja za ribom raste kako se približava pravoslavni Uskrs. Istovremeno, međutim, intenzivira se i nelegalni ribolov, zbog čega Javno preduzeće "Vojvodinašume" sprovodi vanredni inspekcijski nadzor na vodama.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.