Ugrás a tartalomra

U Hajdukovu održana konferencija o zaštiti Zlatovrane

2023.10.20
16:25
2023.10.20
16:43
Forrás
Pannon RTV
Cilj programa je da se zaustavi pad broja u populaciji ptica Modrovrane u narodu poznate i kao Zlatovrana.

U Vizitorskom centru JP “Palić-Ludaš“ u Hajdukovu je održana konferencija o zaštiti ptice Zlatovrane. Udruženje ljubitelja prirode „Riparia“ već dve decenije se bavi zaštitom ove vrste ptica poznate pod nazivom Zlatovrane.

Modrovana ili Zlatovrana je ptica pevačica, velike građe koja se gnezdi u deblima i živi na staništu gde ima trave sa mestimično šumovitim delom. Na otvorenim staništima lakše pronalazi hranu. Staništa Zlatovrane se protežu od zapadne Evrope preko severne Afrike do centralne Azije. Od ukupnog broja, 50-70 posto populacije ove vrste živi u Evropi. Međutim, ova vrsta ptice je do sadašnjeg vremena već nestala sa značajnih područja severne i zapadne Evrope.

David Grabovac, zamenik predsednika Udruženje ljubitelja prirode „Riparia“: „Ova populacija se u periodu od 1950-ih do 1980-ih konstanto smanjivala da bi se do današnjih dana njihovo brojčano stanje dovelo do drastičnog smanjenja usled gubitka staništa, intenziviranjem poljoprivrednih aktivnosti, korišćenjem raznih neprikladnih insekticida, kojima su otrovane bube koje služe kao hrana pticama, zatim usled uništavanja vetrozaštitnog pojasa, nestajanjem manjih šumovitih područja i oranjem pašnjaka."

Kada je u Vojvodini započeo program zaštite Zlatovrane, celokupna populacija ove vrste ptica je brojala svega 20-30 parova ptica, a strahovalo se da će se zbog nedostatka mesta za gnežđenje broj ptica selica Zlatovrane nastaviti da se smanjuje, pa čak i da potpuno nestane iz našeg okruženja. Svrha programa zaštite Zlatovrane je da se poveća broj mesta za pravljenje gnezda koje se razmnožavaju u dupljama drveća, u šupljinama obalnih pukotina i u ruševinama.

Oto Sekereš, član Udruženja ljubitelja prirode „Riparia“: „Kada smo 2003. godine započeli sa programom zaštite Zlatovrane, prvenstveno smo postavljali veštačka gnezda, zatim smo sprovodili edukativne programe, a zaštitom staništa i istraživanjima uz to, uspeli smo da populacija polako počne da se oporavlja. Na naše veliko zadovoljstvo, možemo da kažemo, da je nakon 20 godina, došlo do tačke u kojoj postoji više od 420 parova kod ove vrste ptica i nadamo se da će se trend rasta nastaviti."

Udruženje je u poslednjih dvadesetak godina postavila 2200 veštačkih gnezda. Tokom godina u program zaštite se uključilo 15 udruženja građana i institucija. Nadležni nastavljaju da ulažu napor da se ova vrsta ptice vrati u sva staništa na području Vojvodine koja su pogodna za ovu pticu. Ova vrsta ptice je takođe visoko zaštićena u Srbiji i Mađarskoj.

zlatovrana
Konferencija
Hajdukovo

Najnovije

15:27, Frissítve: 16:10

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.