Ugrás a tartalomra

U narednih nekoliko dana može se očekivati mraz, poljoprivrednici na severu Bačke zabrinuti

2024.03.18
12:20
2024.03.18
17:58
Forrás
Panon RTV
Jutarnji mrazevi najavljeni za ovu nedelju mogu da nanesu ozbiljnu štetu ratarskim kulturama, posejanim tokom jeseni, ali i u voćnjacima u kojima je počelo formiranje pupoljaka i cvetanje.

Prema prognozama, od utorka pa u nekoliko narednih dana treba računati na ozbiljnije površinske mrazeve, jutarnja temperatura će se kretati od minus 2 do minus 3 stepena, a na mestima koja su podložna mrazevima i do minus 5 stepeni. Prema rečima stručnjaka, očekuje se da bi usevi pšenice, ječma, a posebno uljane repice, koji su zasejani jesenas, mogli u određenoj meri da stradaju.

Pšenica i ječam možda nisu ugroženi u tako velikoj meri, jer nisu toliko razvijeni, rekao je Rihter Franjo, poljoprivredni proizvođač iz Subotice. Mraz međutim može biti izuzetno opasan za zasade uljane repice.

„Uljana repica je, kao što je poznato, rano počela da cveta, u stvari, počela je da cveta skoro mesec dana ranije nego obično. Dakle, pupoljci su već prilično razvijeni, i to predstavlja veliki problem. Bilo je već takvih slučajeva, kada su se dolaskom velike hladnoće svi pupoljci smrzli.”

Uljana repica je do te mere osetljiva da u sadašnjoj fazi njenog razvoja temperature od nula, minus jedan ili minus dva stepena mogu uništiti cvetove, ako naravno mraz potraje duže. Manji mrazevi u zoru još nisu tako opasni, ali ako se temperatura oko tačke smrzavanja zadrži, biljka će odbaciti pupoljke.

Voćke, posebno breskve, lepo cvetaju na peščanim terenima Severne Bačke. Višnje i trešnje se nalaze u fazi pojave pupoljaka. Mraz upravo zbog toga može oštetiti bilo koje od pomenutih voćaka i na taj  način desetkovati rod, rekao je Janoš Šomođi, voćar iz Hajdukova. On je dodao da se poslednjih godina kajsije redovno smrzavaju. Kajsije su već procvetale, pa i najmanji mraz može biti opasan za ovu voćku.

„Ono što se sada nalazi u pupoljku, ili već u narednoj fazi, kada su listovi već vidljivi, dakle kada biljka već počne da rađa male listove, ili je na biljci još uvek sam cvet, zaista mogu reći da ni za jednu vrstu voćke hladnoća sada nije dobrodošla. Šteta što ova hladnoća nije došla u februaru.”

Janoš Šomođi je dodao da se voćke mogu i trebaju zaštiti od mraza, dimljenjem ili prskanjem. Ovaj voćar iz Hajdukova je odlučio da stabla višnje tretira prskanjem, pošto je prošle godine pokušao sa dimljenjem, ali vetar nije duvao u odgovarajućem pravcu, pa nije uspeo da sačuva rod. On se žalio na visoku cenu sredstava za prskanje, jer proizvođači znaju da je to najefikasniji način zaštite od mraza, i da će ga voćari svakako kupiti. On međutim dodaje da se sa voćaka zaštićenih od mraza sa druge strane može ubrati dobar rod, što bi moglo da kompenzuje ulaganje.

poljovrivreda
mraz

Slične vesti

Najnovije

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.