Ugrás a tartalomra

U nedelju su izbori za nacionalne savete nacionalnih manjina

2018.11.03
18:19
2024.03.19
08:42
Forrás
Pannon RTV
Izborna mesta su otvorena od 7 do 20 časova. Približno pola miliona građana ima pravo glasanja, od toga oko 130 hiljada bira članove Mađarskog nacionalnog saveta.

U nedelju širom Srbije se otvaraju 926 izborna mesta za glasanje oko pola miliona građana. Na izborima učestvuju članovi 22 nacionalnih zajednica, od toga 18 nacionalnih zajednica se biraju direktno a 4 nacionalne manjine će birati članove za nacionalne savete putem elektorske skupštine. Glasački listići na izbornim mestima će biti različitih boja po nacionalnim zajednicama, ali će biti samo po jedna kutija gde se ubacuju svi listići i nakon glasanja će se oni razdvajati. Mađarski nacionalni savet ima 35 članova. Može se glasati za dve liste. Svi građani stariji od 18 godina koji se izjašnjavaju kao Mađari, mogu glasati ako su se prethodno upisali na poseban birački spisak.

“Zamolio bih svakog ko nije siguran, da li je na posebnom biračkom spisku ili nije dobio poziv za glasanje, da to proveri na sajtu Republičke Izborne Komisije ili na sajtu Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave. U odgovarajuću rubriku upiše JMBG i može proveriti da li je upisan u poseban birački spisak i gde treba da glasa” kaže član RIK Đula Ladocki.

Jedan od gorepomenutih sajtova je www.mduls.gov.rs. Klikne se na jezičak u gornjem desnom uglu ekrana, upiše JMBG i dobije odgovor da li je građanin na nekom od posebnih biračkih spiskova. Za lica koja se ne snalaze u virtuelnom svetu, takođe ima rešenja. U svakoj opštini postoji radna grupa čiji članovi na osnovu datih podataka putem telefonskog poziva provere da li je zainteresovano lice na posebnom biračkom spisku. Ako jeste, može glasati i u slučaju ako nije dobio poziv.

Đula Ladocki je naglasio: “Važno je da je lična karta važeća. Ako je kojim slučajem nemate kod sebe, može poslužiti i pasoš. Ako je lična karta predata u MUP zbog produživanja važnosti, morate imati potvrdu o tome, ona isto služi kao dokaz o identitetu. Ako zbog toga dođe do problema, radna grupa je obavezna obavestiti glasačke odbore da isti prihvate. Ne može biti prepreka ni ako je neko u međuvremenu promenio prezime, važno je da lični broj odgovara onom na biračkom spisku i biće mu omogućeno glasanje”.

Takođe je važno da glasači sa sobom ponesu srpska, nikako mađarska dokumenta. U opravdanim slučajevima glasači mogu potraživati pokretne glasačke kutije, ali samo u svom okrugu. “Potrebno je da glasačkom odboru ili radnoj grupi javite do 11 časova da imate bolesnika koji je nepokretan a želi da glasa. U tom slučaju tri člana biračkog odbora će izaći na lice mesta da se može obaviti glasanje.”

Preliminarni rezultati se očekuju već u ponedeljak, ali zvanični rezultati izbora se objavljuju u roku od 96 sati od dana glasanja, odnosno do 8. novembra u 20 časova.

Nakon objavljivanja rezultata u Službenom listu, u roku od 20 dana se moraju formirati nova tela nacionalnih saveta.

izbori za nacionalne savete nacionalnih manjina

Slične vesti

Najnovije

17:03, Frissítve: 18:20

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.

Najčitanije

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.