Ugrás a tartalomra

U okolini Martonoša još uvek ima migrantskih kampova

2023.02.12
20:47
Forrás
Pannon RTV
Na delu srpsko-mađarske granice u slivu reke Tise sve je više ilegalnih migrantskih kampova, to područje je teško pristupačno, šumovito i česte su poplave na tom terenu.

Iako je u centru samog Martonoša već duže vreme mirno, meštane ne uznemiravaju ilegalni migranti, ali iz smera nasipa kod reke Tise često se i dalje čuje pucnjava. To su potvrdili i nadležni.

Prilikom dolaska naše novinarske ekipe, na lice mesta, kako sa Bačke strane, tako i sa banatske strane duž reke Tise kod Martonoša, na samom nasipu kod naseljenog dela koji štiti od poplava, mogao se videti prizor sa gomilom ostavljenog smeća, plavi šatori u okviru migrantskih kampova te migranti koji se šetaju na tom potezu.

Postoji i nekoliko velikih kampova ilegalnih migranata u šumskim pojasevima u blizini Tise blizu mađarske granice, kako na bačkoj tako i na banatskoj strani. U ovom trenutku postoji samo jedan ili dva takva kampa za migrante u Martonošu, ali na banatskoj strani, to se može otprilike povezati sa područjem Srpskog Krstura, postoje dva velika migrantska kampa koji se sastoje od plavih šatora, gde postoje pokretne trgovine preko kojih se migranti snadevaju hranom. Ovi migrantski kampovi se nalaze na poplavnom području u šumi gde je samo tlo od ilovače, tako da policija i žandarmerija ne mogu baš da priđu tom području sa svojim vozilima, pa se migranti tamo mogu sigurno sakriti čekajući da ilegalno pređu mađarsku granicu.

Migranti iz ilegalnog migrantskog kampa na banatskoj strani dolaze čamcem na bačku stranu u kupovinu ili da prevezu svoje novopridošle sunarodnike. Na samom području smo zatekli bačene migrantske privremene isprave koje su izdate u Srbiji, autobuske karte za relaciju između Beograda i Subotice novopridošlih migranata, te korišćene i izbušene gumene čamce na sve strane. Našu novinarsku ekipu je kroz ovo migrantsko područje sproveo Gergelj Horvat, predsednik mesne zajednice Martonoš. “Imaju čak i čamce, kojima stalno prelaze reku Tisu. To zagorčava život stanovnicima Martonoša, jer dolaze ovde da kupuju u Martonošu, a tu je i potez kod Srpskog Krstura, gde nije baš preporučljivo ići tokom zime jer je samo područje, odnosno tlo sačinjeno od gline, tako da kada policija i žandarmerija izađu na teren svojim vozilima, bivaju zaglavljeni.”

Na ovom području sa martonške strane Tise, u dubini šume, migranti koji su videli našu novinarsku ekipu pokušali su da pobegnu, ali nedaleko smo pronašli još jedan ilegalni kamp. “Oni su stalno prisutni, ne toliko kao krajem prošle godine, kada se dogodila pucnjava kod Horgoša. Ali i ovde se noću često čuju zvuci pucnjave, jer upravo šuma i Tisa pojačavaju ove zvuke, tako da je i ovde noćna pucnjava česta pojava."

Dok smo obilazili teren, stražar jednog od migrantskih kampova je napustio svoje mesto. Stolica, osnovne namernice i žar od ognjišta. Čim se stranci udalje, obično se odmah vraćaju na svoje mesto. Prema rečima lokalnih ribara, ceo nasip na području Martonoša je prepun velikih i manjih migrantskih kampova.

Malo dalje, Tisa i Mrtva Tisa čine prirodnu granicu između Srbije i Mađarske. A tamo gde nema vode, pa i na nasipu, mađarska zaštitna granična ograda sprečava migrante da ilegalno pređu na teritoriju Evropske unije. Ali, mnogi i dalje ne odustaju, a tome svedoče vreće za spavanje, ćebad, odeća i ostalo što se nakupilo pri dnu same granične zaštitne grade.

migranti
Martonoš

Najnovije

13:05, Frissítve: 13:51

Balint Juhas čestitao Uskrs

Predsednik Skupštine AP Vojvodine Balint Juhas čestitao je predstojeći Uskrs građanima i sveštenstvu koji praznik proslavljaju po julijanskom kalendaru, saopšteno je iz njegovog kabineta.

Najčitanije

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.