Ugrás a tartalomra

U Somboru se migranti kriju po privatnim kućama i šumama

2023.01.09
16:43
2023.01.09
17:01
Forrás
Pannon RTV
Ljudi koji žive pored šume plaše se nepoznatih muškaraca, i kad god mogu zatvore se u svoje kuće.

Umesto u prihvatnom centru, migranti se kriju u privatnim kućama i šumama u zapadnobačkom Somboru. Nekadašnje izletište u kojem je bio kamp kao, i okolinu, u potpunosti su uništili migranti.

U prihvatnom centru u Somboru trenutno boravi oko 300 ilegalnih migranata. U poređenju sa letnjim brojevima, ovo je, može se reći, veoma malo. U Sombor stižu uglavnom avganistanci, sirijci i u poslednje vreme marokanci. Letos je u kampu zvanično bilo 700-800 migranata, ali prema rečima meštana, stvarni broj prešao je i 2.000. Zvonko Josić: „Meštani su bili ogorčeni, ovde, gde je ovaj prazan plac, bio je dom koji je srušen, bilo je mnogo ljudi. Ovde su i meštani organizovali protest."

Kao i širom Vojvodine, i u Somboru je iz naselja u policijskim akcijama odveženo više stotina migranata. Zbog toga se, kažu meštani, mnogi i ne prijavljuju u centar. Živote Ičin: „Nekoliko njih su odveli, ali ih ima još ovde. Neki su u privatnim kućama, drugi su u šumi, a ostali su u centru. Već su izazvali mnogo ozbiljnih nevolja. Ne znam koliko će sada biti manje problema, manje ih je jer su neke odveli u prihvatni centar u Srbiji. Ne spavamo mirno. Iskreno da vam kažem, sve zaključavamo. Penjali su se preko ograde, krali cipele, napadali čak i žene, krali su novčanike sa bicikala. Živimo u strahu. Oni su navodno i naoružani."

Šuma Šikara, smeštena na obodu grada, nekada je bilo omiljeno izletište među meštanima. Jovan: „Prešli su već sve granice. Otišli su predaleko. Šuma je puna izmeta, staze koje su nekada postojale. To je bilo mesto za planinarenje. Prvog maja se ovde nije moglo ući autom, moglo se parkirati samo na kraju puta. Ovde je još i šinobus dovodio ljude da slave."

Migrante do grada kao i Subotice prevoze lokalni i okolni taksisti. Vožnju naplaćuju 80 evra. Njihove Subotičke kolege im u povratku naplaćuju i do 150 evra. Od juga Srbije do Vojvodine traže 400 evra po osobi. Prevoz organizuju gazde, odnosno šefovi u prihvatnim centrima, odakle migranti u grupama odlaze, kako kažu, na utakmicu. Tako zovu serijske izazove za prelazak granice koje žele da izvrše.

Sombor
migranti

Najnovije

17:07, Frissítve: 17:14

Vanredni nadzori zbog nelegalnog ribolova

Potražnja za ribom raste kako se približava pravoslavni Uskrs. Istovremeno, međutim, intenzivira se i nelegalni ribolov, zbog čega Javno preduzeće "Vojvodinašume" sprovodi vanredni inspekcijski nadzor na vodama.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.