Ugrás a tartalomra

U Srbiji opada uzgoj ribe

2022.05.18
16:58
2022.05.18
19:50
Forrás
Pannon RTV
U poslednjih osam godina samo se proizvodnja šarana prepolovila. Slična je situacija i s ribljim fondom Tise. Na delu toka reke Tise kod Kanjiže takođe je malo šarana, a oni koji se mogu naći u reci, su pušteni u vodu u Mađarskoj.

Ribu konzumiramo vrlo malo i retko – to se može saznati iz istraživanja. A zdrava je. Većina ljudi koje smo intervjuisali jede ribu maksimalno jednom nedeljno, ali ima i onih koji to uopšte ne rade.

Eržebet Šoti, Kanjiža: "Ne volim da jedem ribu, ali moja deca vole i jedu ribu jednom nedeljno, koja je najukusnija."

Leona Barna, Kanjiža: "Mi jedemo ribu, volimo sve vrste ribe, ali riba je jako skupa."

Tisa je sada mirna, ali je i dalje jedno od najpopularnijih ribolovnih područja, uprkos malom broju ribe. Lokalni ribolovci kažu da u reci ima gotovo 50 posto manje ribe nego pre dvadeset godina. Zahvaljujući poribljavanju u mađarskom delu Tise, sada u reci ima šarana.

Čaba Šarnjai, ribolovac, Kanjiža: "Ovde imamo trenutno oskudan riblji fond, broj šarana je određen činjenicom da se u Mađarskoj vrši oribljavanje, pa rečne struje i talasi nekoliko puta godišnje pomeraju šarane nizvodno i oni nalaze svoje mesto ovde, možemo reći da se ovi šarani već mreste."

Kilogram žive vage šarana je trenutno oko 600-700 dinara, dok očišćen šaran košta 950 dinara. Vlasnik ribarnice Antal Đerke je otvorio svoju prodavnicu pre dve godine. Tada je, kako kaže, nabavna cena šarana koštala blizu 300 dinara, sada je udvostručena. U opštini su najtraženiji šaran i som, ali se i ovde pokazao nedostatak ribe u novijem periodu. "Ribnjaci ne mogu da obezbede dovoljno ribe i sada moramo obilaziti veće područje, zapravo moramo loviti ribu da bismo imali dovoljno sirovine što se tiče slatkovodne ribe. Što se tiče morske ribe, kupujemo je smrznutu."

Pre deceniju i po ribnjaci su se prostirali na 12.000 hektara, a danas ih ima na samo 3.500 hektara. Stručnjaci kažu da je potrošnja vodo-privrednih društava vrlo visoka, što utiče na cenu ribe.

Aleksandar Stajčić, direktor, DTD Ribarstvo: "Kriza koja je nastala, kovid kriza sa početkom kovid krize čitav proces propadanja i otežanog poslovanja se ubrzao. Od 2020. godine kao rezultat došlo je do toga da na tržištu nema dovoljno domaće ribe samim tim tražnja za domaćom ribom je porasla, a time su i cene porasle. A mislim narednom periodu zbog čitave problematike u samoj proizvodnji neće se stvar lako ispraviti, tako da možemo očekivati u sledeće dve ili tri godine visok nivo cena domaće ribe."

Inače, u Srbiji se može naći i uvozna riba. Većina njih obično dolazi iz Grčke i Hrvatske.

uzgoj
riba
Srbija

Slične vesti

Najnovije

17:07, Frissítve: 17:14

Vanredni nadzori zbog nelegalnog ribolova

Potražnja za ribom raste kako se približava pravoslavni Uskrs. Istovremeno, međutim, intenzivira se i nelegalni ribolov, zbog čega Javno preduzeće "Vojvodinašume" sprovodi vanredni inspekcijski nadzor na vodama.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.