Ugrás a tartalomra

U strahu od migranata, meštani prigradskih naselja Subotice zahtevaju 24-časovni policijski nadzor

2021.04.19
16:31
2021.04.19
17:55
Forrás
Pannon RTV
Više od dve hiljade građana potpisalo je pre mesec i po dana peticiju, u kojoj traže 24-časovni policijski nadzor u subotičkim prigradskim naseljima, Donjem i Gornjem Tavankutu, odnosno Ljutovu, zbog prisustva velikog broja migranata.

Prema rečima meštana, ilegalne migrante do salaša u blizini srpsko-mađarske granice dovoze pre svega taksisti. Prema zvaničnim podacima, trenutno u Srbiji ima gotovo 5 hiljada migranata, smeštenih u 18 prihvatnih centara, a nadležni ih redovno kupe iz pograničnih naselja. Nakon toga migrante prevoze u one centre u kojima u tom trenutku ima mesta.

Ilegalni migranti organizovano stižu na periferiju Ljutova, odnosno Donjeg i Gornjeg Tavankuta, kako bi odatle stigli do ograde na mađarskoj granici - tvrde meštani. U napuštenim objektima čekaju pravi trenutak da pokušaju da uđu na teritoriju EU. Srpska granična policija redovno patrolira tim područjem i u saradnji sa mađarskim kolegama sprečava većinu pokušaja ilegalnog prelaska granice. Kada je naša ekipa bila na licu mesta upravo su pratili jednu manju grupu migranata duž granične ograde, sve do zgrade Granične policije Srbije, odakle i kasnije prebacuju u jedan od srpskih prihvatnih centara.

Iako nije bilo sukoba sa lokalnim stanovništvom, građani se zbog migranata ne osećaju sigurno, pa je zbog toga početkom marta više od dve hiljade njih potpisalo peticiju. Jelena Cifra živi u Gornjem Tavankutu, svega dva kilometra od granice.

„Iskreno ću vam reći, bojim se. Njih se bojim. Kad prođu ispred mog dvorišta ili iza moje kuće, ne usuđujem se ni da im se obratim."

Prema rečima Eržebet Galfi, prisustvo policije u naselju je intenzivnije nakon prikupljanja potpisa. Kako je rekla, migranti sada izbegavaju selo, ali ih neko i dalje organizovano vodi do granice.

„Taksisti. Živimo pored betonskog puta, nedaleko od železničke stanice, a taksisti ih donose, obično uveče ili tokom noći. Naravno, ne mogu da pređu, i onda se obično ujutru vraćaju nazad."

Prema nadležnima iz subotičke policije, nekoliko policijskih patrola, kao i saobraćajna i granična policija, proveravaju područje u pograničnom području od Bajmoka, preko Gornjeg i Donjeg Tavankuta, do Hajdukova i Bačkih Vinograda. Nadgledaju takođe i taksiste, i proveravaju da li prevoze ilegalne migrante.

Sa jednim od glavnih organizatora prikupljanja potpisa od pre mesec i po dana, razgovarali smo telefonom. On je rekao da su u svakom slučaju uspeli da postignu to da i pripadnici žandarmerije redovno patroliraju, i da kupe migrante koji se kriju u objektima salaša u blizini granice kod Gornjeg i Donjeg Tavankuta, odnosno Ljutova. Međutim, i dalje ogroman problem predstavlja to što vikendom nema policijskog nadzora u Gornjem Tavankutu, dakle policija i dalje ne radi subotom i nedeljom.

Tavankut
migranti
policijski nadzor
peticija

Najnovije

17:07, Frissítve: 17:14

Vanredni nadzori zbog nelegalnog ribolova

Potražnja za ribom raste kako se približava pravoslavni Uskrs. Istovremeno, međutim, intenzivira se i nelegalni ribolov, zbog čega Javno preduzeće "Vojvodinašume" sprovodi vanredni inspekcijski nadzor na vodama.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.