Ugrás a tartalomra

Učestala pojava trovanja zaštićenih vrsta ptica

2022.04.22
14:54
2022.04.22
16:35
Forrás
Pannon RTV
Pesticid, koji ulazi u organizam zaštićenih vrsta ptica, u zemlju je ušao ilegalno.

U ataru Bačkog Petrovca pronađeni su leševi 14 zaštićenih ptica grabljivica. Orao belorepan, Eja močvarica iz porodice Jastrebova, Mišari i Eja livadarka takođe su bili žrtve trovanja. Sličan incident dogodio se u Kikindi pre desetak dana. Tada je stradalo devetnaest divljih životinja, među kojima i kraljevski orao, od kojeg se jedva nekoliko jedinki gnezdi u Srbiji.

Pokrajinska i republička inspekcija, zajedno s policijom, ornitolozima Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, predstavnicima mađarske organizacije "BirdLife" i aktivistima Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, pronašli su 11. aprila na području Kikinde leševe devetnaest ptica. Na terenu su pronađeni i mamaci namazani pesticidom Furadan, koji je zabranjen u Srbiji. Tada nije samo jedan kraljevski orao bio žrtva trovanja, nego još šest Eja močvarica iz porodice Jastrebova, sedam Gačaca iz porodice Vrana, jedna čavka, dve lisice, šakal i lasica. Furadan je vrlo jak otrov, opasan je i za ljude. Aleksa Vukićević, član Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije: „Ja se nadam da će se stvoriti pritisak, da državne institucije shvate koliko je zapravo nama, i svim ljudima ovo jako bitno i da ovo više nije pitanje da li neko štiti ptice. Ovo je bukvalno bitka za zaštitu nas samih. Bitka za zaštitu naše zemlje, naše vode. Da ne dopustimo pojedincima da truju našu zemlju, vodu i vazduh jer na kraju dana mi od toga živimo i preživljavamo."

U Srbiji se poslednjih godina ugnezdio samo jedan par carskih orlova. U Banatu su, između ostalih, i članovi Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije 24 sata vršili nadzor kako bi zaštitili ptice od mogućeg uznemiravanja. Trenutno se, prema procenama stručnjaka, u Banatu gnezdi pet parova ovih ptica. Zbog toga je trovanje carskog orla takođe bilo vrlo šokantno za ornitologe. Milan Ružić, izvršni direktor Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije: „Nemoguće je da već deset godina pričamo o tome da neko ilegalno koristi furadan, da nam pobi sve moguće divlje životinje, koje nam trebaju i bez kojih ne možemo da živimo, a da mi nemamo ime i prezime osobe, makar jedne osobe koja to zlo čini. Ono što nama ljudi, posebno iz Sjenice, Tutina, okoline Novog Pazara, govore, jeste da se ogromna količina pesticida švercuje iz Turske. Mi smo nalazili neke količine koje su čak sa izraeslkim pakovanjima u Srbiji, obratili smo se upravi za zaštitu bilja, rekli su da takav preparat zvanično nikada nije uvezen u Srbiju."

U Srbiji je u poslednjih dvadesetak godina ubijeno više od 2.400 zaštićenih ptica, od kojih je oko 100 orlova belorepana stradalo od trovanja.

trovanje ptica
ptica

Slične vesti

Najnovije

17:22, Frissítve: 17:37

Svi se pripremaju za praznike

Srbija i Subotica već su danas bile u groznici prazničnih priprema. Mnogo se kupovalo i na Mlečnoj pijaci, prema rečima prodavaca gužva je bila već nego obično.

Najčitanije

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.