Velika borba na terenu u Budimpešti, Mađarska pobedila Srbiju sa 2:1

2023.10.15
09:02
2023.10.15
17:12
Reprezentacije Mađarske i Srbije sastale su se u „Puškaš areni” u Budimpešti, u 7. kolu Grupe G kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Derbi Grupe G u glavnom gradu Mađarske doneo je neverovatan tempo. Srpski tim izdržao je 20 minuta bez primljenog gola. Nego je dobio sjajnu loptu od Šalaija, istrčao je sve do gola Srbije pa proigrao Vargu, koji je smireno šutirao u gol. Reprezentaciji Srbije, međutim, nije trebalo mnogo da dođu do izjednačenja. Pavlović je zatresao mrežu glavom u 33. minutu. Radost srpskih reprezentativaca nije trajala ni čitav minut, Mađarska je u 34. minutu, nakon neodbranjivog šuta Šalaija ponovo vratila vođstvo. Na poluvremenu je ostalo 2:1 u korist domaćina.

Čim je počelo drugo poluvreme, gosti su umalo ponovo došli do izjednačenja. Mitrović je zatresao mrežu, ali gol nije dosuđen zbog ofsajda. Sreća baš i nije bila na strani reprezentacije Srbije, Mitrović je još jednom zatresao gol Mađarske, ali je Tadić, koji mu je dodao loptu, bio u ofsajdu. Šanse su se nakon toga ređale na obe strane, i bez obzira na to što su srpski fudbaleri do kraja povećavali tempo, utakmica je za njih završena dramatično, nisu uspeli da savladaju reprezentaciju Mađarske.

Utakmica je inače protekla u veoma fer i korektnoj igri, prvi žuti karton pokazan je Milenkoviću tek u 76. minutu, a zanimljivo je da je odmah nakon toga žuti dobio i Varga.

Mađari su trenutno prvi u grupi, reprezentacija Srbije je druga, pa slede Crna Gora, Litvanija i Bugarska.

Prva dva mesta u grupi automatski obezbeđuju učešće na kontinentalnom takmičenju koje se naredne godine održava u Nemačkoj.

Nakon derbija Grupe G protiv Srbije, ekipa selektora Rosija putuje u Litvaniju. Mesec dana kasnije, 16. novembra, gostuje u Bugarskoj, a potom će kvalifikacije završiti kod kuće protiv Crne Gore.

Reprezentacija Mađarske je samouvereno ostvarila pobede protiv Bugarske i Litvanije na domaćem terenu, u Crnoj Gori je odigrala nerešeno 0:0, a u septembru je u gostima uspela da savlada glavnog favorita grupe Srbiju sa 2:1.

Reprezentacija Srbije je u kvalifikacijama dva puta savladala Litvaniju, jednom Crnu Goru u Podgorici, dok je sa Bugarskom odigrala nerešeno. Kao domaćin je izgubila od Mađarske.

Srbiju od istorijskog nastupa na Evropskom prvenstvu dele dve pobede, jer bi se prvi put od samostalnosti 2006.godine kvalifikovala za kontinentalno takmičenje. Posle Crne Gore, u poslednjem kolu 19. novembra ugostiće reprezentaciju Bugarske.

Mađarski premijer Viktor Orban pratio je meč uživo na licu mesta i bodrio reprezentaciju do pobede. „Svaka utakmica je praznik” - stoji u objavi objavljenoj na Fejsbuk stranici mađarskog premijera.