Ugrás a tartalomra

Vrelina neizdrživa bez rashladnih uređaja

2018.08.02
19:45
2018.08.02
19:51
Forrás
Pannon RTV
Sa dolaskom leta i visokih temperatura ko god može u domu, na radnom mestu, u automobilu koristi klimu ili neki drugi uređaj za rashlađivanje.

Ovo se, naravno, može primeniti i na jesenje-zimski period, jer sa približavanjem hladnog vremena sa klimom može i da se greje. Osim toga, obnovljivi izvori energije takođe pružaju mnogo mogućnosti ukoliko želimo da rashladimo ili zagrejemo stan ili poslovne prostorije.

Letnje visoke temperature i sparine neizdržive su bez nekog uređaja za rashlađivanje. Zbog toga treba dobro razmisliti na koji način ćemo se rashlađivati, jer mnogi uređaju, upravo kao klime, usred preterane i neodgovarajuće upotrebe mogu da štete zglobovima, ili ukoliko u vrelini temperaturu na klimi regulišemo na preterano nisku, velika razlika u temperaturi može da dovede i do zapaljenja pluća.

„Pred početak sezone treba pozvati stručnjaka koji će pregledati uređaj, ukoliko je potrebno dopuniti ga gasom i očistiti. Različite štetne materije mogu da se pojave u kondezacionoj vlagi, zbog toga je potrebno pozvati stručnjaka, ali i inače, svakog meseca i mi sami bi trebalo da očistimo filtere koji postoje u klimi" objašnjava Gabor Palfi, prodavac u „Dudi Co".

Klima uređaji, u zavisnosti od vrste i proizvođača koštaju od 25 hiljada dinara.

U obnovljive izvore energije spada i geotermalna toplotna pumpa. Prvi sloj tla pod našim nogama upije oko 50  odsto sunčevih zraka. Zbog toga je temperatura tog sloja tokom čitave godine stabilna, između 7 i 18 stepeni Celzijusa. Toplotna pumpa izvlači i koristi ovu ogromnu energiju koja je pohranjena u prvom zemljinom omotaču. Vazdušna toplotna pumpa radi po sličnom principu,  rashlađeni spoljašnji vazduh priprema za zagrevanje i korišćenje uz pomoć tople vode.

Za jednu prosečnu porodičnu kuću potrebno je između tri i četiri hiljade evra za ugradnju tehnologije toplotne pumpe, kaže Arpad Balint, vlasnik senćanske firme „Beštermofrigo". Između različitih pumi nema značajne razlike u ceni. Ulaganje se vraća za nekoliko godina, jer se nakon ugradnje značajno smanjuju izdaci za grejanje.

„Ugradnja na licu mesta traje dva dana. To su pripreme. Uređaj mi uvek prilagođavamo kupcu, tako da sa njim dogovaramo, i donosimo uređaj koji je potreban. Za njihovu pripremu i montiranje potrebno je tri sedmice. Kada ugradimo, nakon dan-dva već mogu na taj način i da greju" kaže Arpad Balint.

 

Ono na šta je važno obratiti pažnju je stalno održavanje. U slučaju geotermičke toplotne pumpe treba kontrolisati samu toplotnu pumu, ali je najbolje ukoliko je pre sezone grejanja, odnosno rashlađivanja pregleda stručnjak, i na taj način se spreče neprijatnosti da u sred zime, ili po najvećoj vrućini uređaj prestane da greje, odnosno da hladi.

Važno je još dodati da sa korišćenjem obnovljivih izvora energije ostavlja se manji biološki otisak i na taj način se doprinosi očuvanju zdravlja planete.

vrelina

Najnovije

17:22, Frissítve: 17:37

Svi se pripremaju za praznike

Srbija i Subotica već su danas bile u groznici prazničnih priprema. Mnogo se kupovalo i na Mlečnoj pijaci, prema rečima prodavaca gužva je bila već nego obično.

Najčitanije

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.