Ugrás a tartalomra

Zrenjanin i dalje bez vode za piće

2018.04.15
18:07
Forrás
Pannon RTV
Zbog neizvestosti oko zrenjaninske fabrike vode pažnja se ponovo preusmerava na eko-bunare, a koje prema rezultatima analize Instituta za javno zdravlje takođe nisu bezbedne.

Iako je fabrika vode završena prošle godine, žitelji Zrenjanina stoje u redovima ispred eko-bunara. Naime naknadno se pokazalo da zakon zabranjuje privatnom preduzeću da vrši vodosnabdevanje. U toku su pregovori šta će biti sa sudbinom izgrađene fabrike vode u privatnoj režiji, ali dotle treba rešiti i vodosnabdevanje grada. Zbog prevelikog sadržaja arsena već 14 godina je zabranjeno korišćenje vode iz gradskog vodovoda.
Zrenjaninci žele rešiti dugogodišnji problem: “Narod ovo trpi, a niko ne traži da se pokrene fabrika vode. Treba da izađemo na ulice jer je bilo dosta 13 godina čekanja.”

Prema rezultatima ispitivanja Instituta javnog zdravlja u Zrenjaninu ni bunari sa filterima nisu bezbedni. U više naselja, kao na primer u Srpskom Itebeju i Novom Itebeju ne rade, jer nema para za zamenu filtera. Na teritoriji Zrenjanina od 12 eko-bunara trenutno funkcioniše tek 8.
Saša Petković specijalista sa Instituta za javno zdravlje u Zrenjaninu: “U proteklih 15 meseci vršili smo mikrobiološku i hemijsku analizu 40 uzoraka vode sa takozvanih eko-bunara. 15 odsto uzoraka ne odgovara mikrobiološkim uslovima i fizičko-hemijski sastav 30 odsto uzoraka je neodgovarajući.”
Kontrola kvaliteta vode u eko-bunarima vrši se na zahtev mesnih zajednica ili komunalnih javnih preduzeća. “Voda iz gradskog vodovoda nije bezbedna, ali ni voda iz eko-bunara nije pouzdana, naročito ako se ne sprovodi redovna kontrola” – dodao je Saša Petković.

Voda iz zrenjaninskog eko-bunara u zadnjih godinu dana je kontrolisana osam puta. U pet slučajeva je nivo arsena bio veći od dozvoljenog. Žitelji Zrenjanina su svesni toga, uprkos tome nose vodu sa bunara, koja je po njima opet boljeg kvaliteta nego ona u gradskom vodovodu.
Na području Vojvodine, voda za piće je u srednjem Banatu najlošijeg kvaliteta. U 96,4 odsto je hemijski ili mikrobiološki neprihvatljiva, a glavni problem je visok sadržaj arsena. Prema procenama Zrenjaninci su za 14 godina potrošili para na flaširanu vodu, toliko da su mogli sagraditi nekoliko fabrika vode.

Zrenjanin
voda

Najnovije

17:07, Frissítve: 17:14

Vanredni nadzori zbog nelegalnog ribolova

Potražnja za ribom raste kako se približava pravoslavni Uskrs. Istovremeno, međutim, intenzivira se i nelegalni ribolov, zbog čega Javno preduzeće "Vojvodinašume" sprovodi vanredni inspekcijski nadzor na vodama.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.