Ugrás a tartalomra

Zvanično otvorene 32. Letnje Olimpijske igre u Tokiju

2021.07.23
17:56
Ceremonija otvaranja je bila spektakularna. Olimpijada je trebala biti održana na leto 2020.godine, odložena je za 2021. godinu zbog epidemije korona virusa. Saznalo se već ranije da publika neće moći da prisustvuje događaju koji traje do 8. avgusta.

Organizatori su čak i pre ceremonije otvaranja, priredili zapanjujući prizor. Iznad stadiona, japansko vazduhoplovstvo je iscrtalo šarene dimne krugove na nebu sa šest aviona, simbolizujući pet olimpijskih krugova.

Iako je stadion prazan, u okolini ipak ima mnogo ljudi. Oprezniji posmatraju događaje sa svojih prozora. Prema izveštajima novinara, oko dve ili tri hiljade ljudi je počelo demonstrirati protiv Olimpijskih igara pre ceremonije, ali demonstracije su bile miroljubive.

U 13 časova, po srednjoevropskom vremenu, vatrometom je započela raskošna trosatna svečana ceremonija otvaranja, gde je bilo dosta umetničkih sadržaja i poruka sa japanskim obeleležjima. Ceremonija je nosila naziv "Sjedinjeni sa emocijama".

Reprodukcijom videozapisa su se podsetili onog trenutka kada je Tokio izborio pravo za domaćina Olimpijskih Igara 2020.godine.

Prema tradiciji, poznati sportisti su doneli japansku zastavu i tada je puštena himna. Potom su minutom ćutanja odali počast žrtvama epidemije koronavirusa, kao i ranije preminulim olimpijcima.

Nakon toga usledio je defile sportista. Tradicionalno su Grci prvi ušli na stadion, jer tamo sežu istorijski koreni ovog slavnog sportskog događaja. Njih je sledio olimpijski tim izbeglica, a zatim Island sa samo četvoro svojih sportista. Zanimljivo je da su učesnici marširali redosledom japanskih znakova.

Ukupno 205 država članica i olimpijski izbeglički tim službeno su učestvovali u igrama sa pet krugova. To znači 11.326 sportista.

Letnje olimpijske igre
Tokijo

Najnovije

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.