Ugrás a tartalomra

Za pčelare 2022. godina bolja od očekivanog

2023.02.12
12:56
2023.02.12
17:18
Forrás
Panon RTV
U odnosu na prethodne godine meda je bilo znatno više, ali veliki problem su otkupne cene u veleprodaji. Većina proizvođača na taj način teško može da proda, mnogi od njih svoje proizvode prodaju na pijacama.

U Srbiji ima oko milion košnica, što je za 44 posto više nego pre deset godina.

Med se može naći na nekoliko mesta na pijaci u Kanjiži. Pčelari ovde prodaju prošlogodišnji med. Izbor je veliki, ali svejedno je kupovna moć slaba. Zoltan Čubrilo, pčelar i član predsedništva lokalnog Udruženja pčelara, je rekao da ima takvih dana kada je uspeo da proda skoro 20 kilograma meda. Prema njegovim rečima, iz ponude je vidljivo da je prošle godine bilo vrcano mnogo više meda nego prethodnih godina.

Zoltan Čubrilo, pčelar: "Rekao bih da je prošla godina bila dobra, jaka godina, na osnovu petogodišnjeg iskustva. Ali suša je uticala na kasnu letnju proizvodnju meda. Imali smo srećne okolnosti 20. maja, kada je bilo slabe kiše, možda je zato i bagremov med više rodio."

Proizvođač meda ističe da je početak prošle godine krenuo dobro u pogledu prinosa meda, ali da je, nažalost, kasnije tokom godine zbog vremenskih oscilacija ipak proizvodnja meda nešto podbacila. Zbog toga se pčelari mogu razvijati samo manjim koracima. Mihalj Kordovan se već decenijama bavi pčelarstvom. Kako kaže, nikada se nije prijavio, kao registrovani proizvođač tako da je dobijao i dobija samo 800 dinara po pčelinjem društvu, što je mala pomoć. Prema njegovim rečima, najbolje rešenje bi bilo da se stabilizuje otkupna cena meda i da se uvoz ograniči. Inače, tegla meda se na pijacama može kupiti po ceni od 800 do 1300 dinara, dok je u veleprodaji cena znatno jeftinija.

Mikloš Kordovan, pčelar: “Jesenas je cvetni med bio 3 evra, sada se prodaje po ceni od 2-2,20 evra, pa čak i manjoj. Snižena je cena meda, čak i med koji se pakuje u ambalažu Udruženja pčelara Srbije, se ne kupuje, odnosno kupuje se samo bagremov med, ništa drugo."

Ukupan izvoz meda u prvih 10 meseci 2022.godine je bio za 23 posto manji u odnosu na prethodnu godinu. Med se najviše izvozio u Italiju, Norvešku i Nemačku, dok je Srbija najviše meda uvozila iz Moldavije, Ukrajine i Novog Zelanda.

med
cena
Srbija
pčelarstvo

Slične vesti

Najnovije

17:22, Frissítve: 17:37

Svi se pripremaju za praznike

Srbija i Subotica već su danas bile u groznici prazničnih priprema. Mnogo se kupovalo i na Mlečnoj pijaci, prema rečima prodavaca gužva je bila već nego obično.

Najčitanije

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.