Ugrás a tartalomra

Kradljivce viteškog mača stigao mač pravde

2019.08.03
11:21
2024.03.19
08:35
Forrás
RTV Pannon
U Trećem osnovnom tužilaštvu u Beogradu saslušana su osumnjičeni za krađu mača sa spomenika Hunjadija u Zemunu. Nakon priznanja pušteni su da se brane sa slobode.

Trojica osumnjčenih su priznali da su u noći između 30. i 31. jula ukrali mač koji je bio sastavni deo spomenika Hunjadi Janošu u Zemunu. Oni su u svojoj odbrani naveli, da nisu hteli da ga ukradu, već da ga pogledaju i sutra ujutru vrate u opštinu. Nakon priznanja, Tužilaštvo nije tražilo da im se odredi pritvor jer osumnjičeni nisu ranije osuđivani, te se krivični postupak nastavlja saslušavanjem svedoka i predstavnike zemunske opštine kao formalno oštećene strane. Osumnjičeni su dobili priliku da u postupku učestvuju braneći se sa slobode.

Osumničeni za krađu su studenti arhitekture i vajarstva, starosti između 20 i 25 godina. Mač su prema prikupljenim dokazima uzeli oko jedan sat iza ponoći 31. jula, nakon čega su se automobilom odvezli u stan jednog od osumnjičenih gde je mač i pronađen.

Krađa je inače počinjena samo nedelju dana nakon što su  22. jula predsednici Srbije, Aleksandar Vučić i Mađarske, Janoš Ader otkrili spomenik braniocu Beograda Hunjadi Janošu koji je u srpskoj tradiciji poznatiji pod imenom Sibinjanin Janko.

Spomenik je izradio vajar iz Budimpešte Ištvan Madaraši. Skulptura visine 2,3 metra je rađena u bakru, a uz mač i štit kao obavezne viteške ratničke rekvizite deo spomeničke strukture je i zvono kao jedan od simbola velikog odjeka vojničke pobede u odbrani Beograda i zaustavljanja prodora otomanskih osvajača u centar Evrope.

Janoš Hunjadi
mač
Zemun
Beograd
tužilaštvo
krađa

Najnovije

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.