Ugrás a tartalomra

Otkupna cena pšenice je niska, ali je hleb skup

2023.06.27
16:26
2023.06.27
16:35
Forrás
Panon RTV
Otkupna cena pšenice trenutno je ispod 20 dinara, a u subotičkom ataru uskoro bi mogla da počne žetva hlebnog zrna. Međutim, niska otkupna cena nije promenila činjenicu da su hleb i druga peciva skupi.

Pšenica žuti, uskoro može da počne žetva. Međutim, prema rečima poljoprivrednika, ove godine možda nije bilo isplativo uzgajati ovu biljnu kulturu. Poljoprivredni proizvođač iz Čantavira Janoš Kečenovič ove godine očekuje prosečnu žetvu pšenice, iako još nije požnjeo žito, ali kaže da verovatno neće biti problema ni sa kvalitetom. Međutim, on smatra da je otkupna cena pšenice ove godine veoma niska.

Janoš Kečenovič, poljoprivredni proizvođač iz Čantavira: „Ovogodišnju cenu pšenice država je postavila veoma nisko, navodno su počeli od 18 dinara, a sada čujem da će možda biti 20 dinara, ali još ništa nije sigurno, stalno koriguju cenu, a izvesno je da će se letvice podizati gore ili dole, i što se kvaliteta tiče.Ovo nije isplativa biljna kultura ove godine, biće ogromnih gubitaka.Trenutna proizvodna cena ove pšenice kreće se oko 33, 34-35 dinara, pa izvolite izračunajte kolika je zarada sa isplaćenom cenom od 20 dinara.”

Pšenica se prošle godine otkupljivala za oko 35 dinara, a sada je oko 20 dinara. Zbog pada cena sirovine, logično bi bilo da padne i cena proizvoda od nje, ali mi to ne primećujemo. U pekari koju smo posetili, jedna slana kifla košta 40 dinara, a cena raznih hlebova se kreće od 80 do 110 dinara, izuzev hleba Sava. Vlada Srbije je početkom juna odredila maksimalnu maloprodajnu cenu tog hleba na 54 dinara, što znači da je njegova cena niža za 3 dinara u odnosu na ranije. Međutim, da bi neko kupio jeftin hleb, mora rano da ustane.

Predstavnik Unije pekara Srbije je početkom juna još rekao da će i pekari sniziti cene. On je govorio o sniženju od oko 12 odsto.

Zoran Pralica, predstavnik Unije pekara Srbije: „Pekari su već krenuli u akciju, odnosno ugovori sa trgovinskim lancima im nalažu da se cene ostalih pekarskih proizvoda moraju promeniti u roku od 30 dana, odnosno da bi do kraja juna trebali da imaju nižu cenu.”

Međutim, kupci to još uvek ne osete. Na cene utiču mnoge stvari, to je jedna veoma složena stvar - rekao je ekonomista Imre Zombori.

„Cenu svakog proizvoda čini nekoliko komponenti. Naravno, sirovina je pšenica, ali ovde imamo energente, trebaju nam i mašine, plate, marža trgovaca, tako da je to sve nešto što je veoma kompleksno. Svi koji učestvuju u lancu očekuju poštene plate, odnosno zarade, ali istovremeno i cene moraju da se drže pod određenom kontrolom. Mogao bih da kažem da je cela ova priča uvek jedna komplikovana igra između trenutnih tržišnih uslova i državnih mera.”

Treba uzeti u obzir i to da postoje i rezerve pšenice, dakle nije sigurno kako će trenutna cena uticati na to kako će se postojeće zalihe prodavati - dodao je ekonomski stručnjak.

pšenica
cena
hleb

Slične vesti

Najnovije

15:36, Frissítve: 16:37

Studentski dom ili iznajmljeni stan?

U nastavku obrazovanja, studenti treba da očekuju brojne troškove. Među njima, najveći su izdaci za stanovanje. Zbog povoljnih cena većina se odlučuje za studentski dom, ali ako je previše prijavljenih, ostaje mogućnost iznajmljivanja stana.
13:38, Frissítve: 16:24

Cela država priseća se žrtava

Godinu dana nakon masovnog ubistva u beogradskoj školi, cela država seća se stradalih. Televizijski i radijski program jutros je prekinut u 8:41 časova i jednominutnim ćutanjem odata je počast ubijenima u masovnoj pucnjavi.

Najčitanije

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.