Ugrás a tartalomra

U Srbiji se povećava broj obolelih od raznih oblika tumora

2024.03.05
10:39
2024.03.05
16:14
Forrás
Pannon RTV
Kod svakog petog muškarca, odnosno kod svake šeste žene otkrivena je neka onkološka promena i svaki osmi muškarac, te svaka četrnaesta žena izgubi život zbog bolesti.

U Srbiji je u 2021. godini registrovano 42 hiljade novih onkoloških bolesnika, a gotovo njih 20 hiljada izgubilo je život u borbi sa bolešću. To nije samo slučaj u Srbiji, širom sveta raste broj obolelih.

I u Vojvodini raste broj onkoloških oboljenja. U Institutu za onkologiju Vojvodine godišnje leče više od 4.000 ležećih pacijenata sa nekim oblikom tumora i više od 8.000 obolelih od raka dnevno dolazi na različite tretmane i terapije. Dok je u 2018. na onkologiji lečeno 10 hiljada ljudi, u dnevnoj bolnici, prošle godine ova brojka dostigla je gotovo 30 hiljada pacijenata.

Rak dojke, pluća, debelog creva, kao i rak prostate najraširenija su tumori na našim prostorima.

Dr Tihomir Dugandžija, pomoćnik direktora za istraživanja Instituta za onkologiju Vojvodine kaže: ,,Nastanak tumora uslovljen je oko 10 odsto naslednim faktorima, a većim delom u pitanju su spoljni faktori: na prvom mestu su to naravno pušenje, faktor pušenje jer u pušačkom dimu ima više od 70 različitih kancerogenih materija. Postoje i neki drugi faktori, kao što su virusi, sada se jako mnogo priča o humanom papiloma virusu koji izaziva karcinom grlića materice i niz drugih maligniteta. I kada sakupimo sve te uzroke ili tačnije rečeno faktore rizika, mi eventualno možemo da dobacimo do nekih 30 ili 40 odsto svih malignih tumora. Odnosno, kada bismo delovali na sve te faktore, mi bismo mogli jednu trećinu i malo više tumora da eliminišemo. Na svu sreću, pored ovog oružja, a to je kako da eliminišemo faktore rizika, mi imamo još jednu liniju odbrane: a to je kako tumor otkriti u ranoj fazi.“

Prve preglede možemo sami da obavi na sebi. Važno je osim toga, da se zbog primećene promene u funkcionisanju organizma što pre obratimo svom lekaru, koji može da nas uputi na specijalistički pregled.

Novosađanka Vesna Imbronjev redovno je išla na ginekološke preglede i na jednoj rutinskoj kontroli kod nje je otkriven rak grlića materice. Nakon operacije ona je već 14 godina bez simptoma. Nakon toga odlučila je da formira udruženje koje će, između ostalog, pomoći i obolelima od tumora.

„Želela sam da pružim podršku svim ženama i uopšte svim osobama koje su obolele od karcinoma da znaju da se život nije završio kada se dobije ta dijagnoza. Rak je sada hronična bolest koja stvarno, ukoliko se na vreme otkrije, ima visok procenat izlečenja i nama je važno da razvijamo uopšte svest o toj prevenciji i svest o tome da se ti faktori rizika koji utiču i dovode do nastanka bolesti, da ih nekako eliminišemo“ kaže Vesna Imbronjev, predsednica Asocijacije za unapređenje zdravlja.

U Vojvodini trenutno funkcioniše 13 ovakvih udruženja koja za cilj imaju da pruže psihičku i praktičnu pomoć svojim članovima, kada se između ostalog suoče i sa onkološkim oboljenjem. Nadležni naglašavaju da je prevencija najvažnija i da na vreme dijagnostikovano oboljenje u najvećem broju slučajeva je i izlečivo.

onkologija

Najnovije

17:03, Frissítve: 18:20

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.

Najčitanije

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.