Ugrás a tartalomra

Megtartották a 20. Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferenciát

2021.11.20
18:26
2021.11.20
19:12
Forrás
Pannon RTV
A jubiláris rendezvény szekcióüléseire az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági és Technológiai Karainak termeiben került sor. A találkozóra idén 115 hazai és külföldi egyetemista regisztrált.

A konferencia zenei megnyitóját egy 20 éves retrospektív visszatekintés kísérte, melyet az elmúlt évek Kristálygömb díjasainak, valamint a felsőoktatási intézmények képviselőinek üdvözlőbeszédei követtek.

A Mezőgazdasági Kar amfiteátrumában két hallgató tartott plenáris előadást. Mihalek Nóra a Konvaleszcens vérplazma hatékonysága a mortalitás csökkentésében Covid-19 pácienseknél témát kutatta. Mihalek Nóra, doktorandusz, Orvostudományi Kar, Újvidéki Egyetem: „A témaválasztás az egyrészt a téma aktualitása miatt alakult így. Mindannyiunkat érdekel a covid világjárvánnyal kapcsolatos új kutatások eredménye, új információk ezzel kapcsolatban, és amint az előadásban is említettem, különböző információkra jutottam ezzel a témával kapcsolatban, és ezért döntöttünk úgy, hogy egy meta-analízist végzünk azzal a céllal, hogy megtudjuk, hogy valóban mi a helyzet a plazmaterápia hatékonyságával kapcsolatban.”

Ónya Balázs a különböző igazságelméleteket vizsgálja filozófiai megközelítésből. Rendszeresen vesz részt konferenciákon, a VMTDK-n már negyedszer. Ónya Balázs, mesterszakos hallgató, Filozófia Tanszék, Pécsi TudományegyetemKosztolányi György, alelnök, Magyar Tudományos Akadémia: „Mind közösségi, mind szakmai szempontból nagyon nagy élmény a tudományos diákköri konferencia, legyen szó akár a Vajdaságról, Erdélyről, vagy éppen a karunkhoz tartozó TDK-ról, mert itt az első szárnypróbálgatásoktól kezdődően, az egészen kiforrott kutatási terveken keresztül végig tudják kísérni az oktatók és a témavezetők a hallgatók fejlődését, szemléletváltozását, és lehetőséget teremt arra is, hogy releváns diszkusszió folyjon egy-egy témáról.”

A konferencia nyitóelőadását Kosztolányi György akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke tartotta. Az idei VMTDK központi témája az idő. A szakember ennek szerepét vizsgálja a genetikában. „Az utóbbi időben nagyon fontos olyan felismerések jöttek, hogy a velünk született genetika az egy keret, amit örököltünk a szülőktől, továbbadjuk a gyerekekhez, de hogy ezzel a kerettel mi történik az élet során, az egysejtűtől, az osztódással, a magzati életben, egészen az öregedésig, az környezettől függ.”

A résztvevők többsége szerb nyelven végzi tanulmányait, így ez egy hiánypótló rendezvény, ahol az egyetemisták magyar nyelven adhatják elő kutatásaik eredményeit és folytathatnak eszmecserét. Csányi Erzsébet, elnök, Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium: „A VMTDK továbbra is vajdasági szintű, tehát összefogja azokat a szabadkai és újvidéki felsőoktatási tudományos műhelyeket, ahol foglalkoznak tehetségápolással, és tudóspalánták kinevelésével. Tehát ez továbbra is egy ernyőrendezvényként jogosult és hasznos, összeköti tehát ezeket a műhelyeket.”

Idén 115 hallgató vett részt a konferencia hat szekciójának valamelyikén, amely felöleli a tudományok és művészetek minden területét.

VMTDK
Ónya Balázs
Kosztolányi György
Csányi Erzsébet

Most

07:46, Frissítve: 07:53

Húsvét másnapját ünneplik az ortodox hívek

Az ortodox húsvéthétfőhöz Szerbiában számos népszokás kötődik. Egyes szokások a mai napig fennmaradtak eredeti formájukban, mások ugyanakkor módosultak, vagy teljesen a feledésbe merültek az ortodox hívek körében.
07:38, Frissítve: 08:13

Ma van Đurđevdan

A Gergely naptár szerint április 24-én, a Juliánusz naptár szerint május 6-án van Szent György napja.

Népszerű

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.