Ugrás a tartalomra

A vízerőművek és a gátak miatt világszerte csökken a tigrisek és a jaguárok száma

2021.12.22
13:22
2021.12.22
14:00
Forrás
nature.com
A tigrisek az elmúlt évszázadban eredeti élőhelyük 90 százalékát veszítették el az emberi tevékenység következtében, számuk ma már némileg növekszik, de továbbra is a veszélyeztetett fajok közé tartoznak.

A probléma főként Ázsiát érinti, de összességében a világ vadon élő tigriseinek egyötöde szenved az erőművek miatt. A tudósok több mint ezer problémás gátat azonosítottak, ezek építése során nagyjából 13 ezer négyzetkilométert árasztottak el vízzel. Az élőhely elvesztése hozzájárul a tigrisek populációjának csökkenéséhez - figyelmeztetnek a tudósok, akik szerint a víztározók nélkül ma 20 százalékkal több lenne ebből az állatból.

A szibériai tigriseket nem a víz, hanem a hó fenyegeti. Oroszországban extrém mennyiség hullott, így nehezen találnak táplálékot. Nem csak a tigrisek, hanem a szarvasok, őzek és vaddisznók is veszélyben vannak emiatt. A problémára a Természetvédelmi Világalap is felhívta a figyelmet. A mélyebben fekvő térségekben már a téli szezon kezdetén 50-80 centiméter hó esett, a hegyekben a hóréteg vastagsága meghaladja az egy métert is. Az állatok többsége ezen a mennyiségen már nem tud áthatolni, így táplálék nélkül maradnak. Egy szibériai tigrisnek egyébként napi 10 kilogramm húsra van szüksége.

Oroszországban 540 körülire becsülik a szigorúan védett, orvvadászat által fenyegetett szibériai tigrisek számát.

tigris
jaguár
állatvédelem
környezetvédelem

Most

11:40, Frissítve: 11:54

Drágábbak a luxustermékek Szerbiában

Több luxustermék is megdrágult Szerbiában május elsejétől. Keddtől egy doboz cigarettáért is többet kell fizetnie a dohányosoknak, mint eddig. Ami viszont jó hír, hogy az áram és a gáz árának emelkedésétől idén már nem kell tartanunk.

Népszerű

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.