Ugrás a tartalomra

Hogyan tovább Európa?

2022.07.20
14:26
2022.07.20
18:55
Forrás
Pannon RTV
Erre a kérdésre keresték a választ Tusnádfürdőn, egy panelbeszélgetésen. A fókuszban az energiaválság volt, illetve az, kinek a dolgát nehezítik meg jobban a szankciók: Oroszországét vagy Európáét.

Európa túlélte a koronavírus-járványt, a gazdaság akkor jól vizsgázott, a háború azonban nagyobb nehézségeket okoz - mondta Tusnádfürdőn tartott előadásában Gulyás Gergely. A magyar miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a mostani válság nagyobb mértékben destabilizálhatja a politikai rendszereket, mint a covid. Európa elveszítheti a versenyképességét, földrajzilag a háború egyik legnagyobb vesztese, és súlyos elszenvedője az energiaválságnak is. Az energiaszektorra is kiterjedő szankciókat elfogadni, úgy tűnik, téves volt, mondta a miniszter.

„Ma Európa számára komoly nehézséget jelent a nyersanyag elérhetősége, az ára pedig a versenyképesség szempontjából tragikus csapás az európai gazdaság számára. Ezzel szembesülünk mindannyian, ez teszi jogossá a kérdést, hogy vajon helyesen járunk-e el, amikor olyan szankciókat fogadunk el, amelyek Oroszországnak nem, vagy alig fájnak, az európai gazdaságot viszont átmenetileg térdre kényszeríthetik, vagy jobb lenne visszatérni a versalle-i konszenzushoz, ami márciusban a tagállamok között fennállt, vagyis, hogy elfogadunk szankciókat az oroszokkal szemben, de ezeket nem szabad kiterjeszteni az energetika területére. Magyarországnak mindig is ez volt az álláspontja.”

Közép-Európa nem építette ki saját kapacitásait, a régió "belekényelmesedett a kiszolgáltatottságba" - mondta Schiffer András. Az LMP korábbi társelnöke szerint nem szabad a gazdaságot ilyen szélsőségesen kitenni a külső erőknek.

„Szerintem a megoldás az, ha erős helyi közösségekből felépülő szuverén nemzetállamok között van hatékony európai és globális együttműködés a jövő generációk érdekében. Ami pedig a szankciós politikát illeti, az, amit most látunk, Európa érdekét biztosan nem szolgálja.”

Schiffer kiemelte, ezzel szemben Kína és Oroszország, valamint egyes amerikai befektetők érdekei érvényesülhetnek. Arról is beszélt, hogy szerinte a nemzetközi jogot nem csak Oroszország, hanem a nyugati világ sem tartja tiszteletben, ezt láthatjuk például Koszovó és Szerbia esetében is - húzta alá a korábbi politikus.

A beszélgetés végén Gulyás Gergely úgy összegzett, hogy Magyarország kormánya mindent megtett az elmúlt években annak érdekében, hogy növelje energetikai önállóságát. Hozzátette: amennyiben Oroszország továbbra is zsarolni tudja az energián keresztül Európát, az gazdasági instabilitást eredményezhet a kontinensen, úgy pedig nehéz lesz a háborút követően újjáépíteni Ukrajnát.

Gulyás Gergely
Schiffer András

Most

14:39, Frissítve: 16:36

Kollégium vagy lakás?

Az egyetemi hallgatóknak továbbtanulásuk során számos költséggel kell számolniuk, az egyik ilyen a lakhatási kiadás. Legtöbben a kollégiumot választják annak kedvező ára miatt, de túljelentkezés esetén marad a lakás bérlésének a lehetősége.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.