Ugrás a tartalomra

Nemsokára kiderül, maradnak-e a gazdák traktoraikkal Szabadka központjában

2022.08.17
11:30
2022.08.17
16:15
Forrás
Pannon RTV, Szerbiai RTV
Továbbra is Szabadka belvárosában vannak a gazdák.

Annak ellenére, hogy a kormány megegyezett egyebek mellett a napraforgó felvásárlási, valamint az üzemanyag és a tejpérmium áráról, Szabadkáról továbbra sem vonultak vissza a termelők. A gazdákat holnap délelőtt fogadja Stevan Bakić, Szabadka polgármestere, akivel követeléseikről tárgyalnak. Addig azonban bármikor lehet számítani további útlezárásokra. Pontos időpontokat erre vonatkozóan egyelőre nem közöltek.

Parkoló traktorokkal volt tele a kora reggeli óráktól a Strossmayer utca. A szabadkai gazdák nem vonultak vissza annak ellenére, hogy a szerb kormány megegyezett a termelőkkel. A szabadkaiak részéről ugyanis más követelés is van, amit Szabadka Város egyelőre nem teljesített.

Ma reggel nyolc órára jelentettek be útlezárást a szabadkai gazdák, ez azonban nem történt meg. A traktorok a kora délelőtti órákban végig a Strossmayer utcában parkoltak, ugyanis továbbra is vannak követeléseik a gazdáknak. A kormánnyal ugyan megegyeztek, azonban ők azt kérik, hogy Szabadka Város területén hirdessenek aszály miatti természeti katasztrófát.

A gazdák azt mondják az aszály óriási problémát okozott a mezőgazdaságban Vajdaságban is. A kukoricánál akár 80 százalékos terméskiesés is lehet egyes parcellákon, de más termény is megsínylette a szárazságot. Az állati takarmányok esetében például a tartalékokat kell elővenniük az állattenyésztőknek.

Németh Tihamér, termelő, Csantavér:
„- Azt várjuk a polgármestertől, hogy ismerje el Szabadka területén az aszály sújtotta területeket, és hogy a vízlecsapolást és az illetéket törölje el erre az évre és a következő évre is, mivel ez az év kihatással van a következő évre is.
- A vízlecsapolás egyébként mennyire érinti Önöket? Van mit lecsapolni?
- Sajnos nincs mit lecsapolni, ugyanis mindenütt szárazság van. A tavaink, patakjaink nagyrészt kiszáradtak, elapadtak a kutaink, a tanyasi világban nagyon sok helyen elapadtak, és nincs víz.”

A szabadkai gazdák sérelmezik, hogy a többi városban nagyrészt visszavonultak a tüntetők, és nem állnak mellettük ebben a követelésben, holott ők velük tüntettek a kezdetektől.

A szerb kormány egyes esetekben mára megegyezett az agráriummal. Ennek értelmében a napraforgó árát kilogrammonként 73 dinárban határozták meg, a közvetítő árrését 2,6 dinárra korlátozták. Hektáronként 50 liter üzemanyagra literenként 20 dinár támogatást kapnak, a tejprémium pedig 15 dinár lesz a következő negyedévre. Mindemellett a gazdák 12 hónapos hitelmoratóriumot is kapnak. Ezek után visszavonult a tüntetők többsége. Újvidékről is elvonultak a traktorok.

Szabadkán tehát maradtak. A gazdák azt mondták, miután megegyeznek a város vezetőségével, elmennek ők is. Miroslav Matković, szervező: „Olyan információkat kaptam, hogy Magyarkanizsa és más községek területén már megalakult egy válságstáb, ahol ők már felmérték a károkat, és továbbították a szerb kormánynak. Amennyiben a polgármester fogadna bennünket, és bizonyosak lennénk abban, hogy valóban megteszi ezt értünk, ezekért a gazdákért és minden lakosért, akit érint a szárazság, akkor mi elindulnánk haza, és művelnénk földjeinket.”

A szerbiai gazdák augusztus kilencedikén vonultak először az utcákra, az alacsony felvásárlási árak és a magas üzemanyag-, illetve műtrágyaárak ellen tüntettek.

gazdatüntetés
Szabadka
traktor

Most

14:52, Frissítve: 16:53

Népszerűek a palicsi programok

Május másodikán is több ezren látogattak Palicsra, habár a borongós időjárás miatt nem volt akkora tömeg mint előző nap, amikor mintegy 40 ezer ember fordult meg a tóparton.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.