Ugrás a tartalomra

A jövő ígérete az őssejtterápia?

2022.12.02
20:07
2022.12.02
21:07
Forrás
Pannon RTV
Vannak, akik hisznek benne, mások szkeptikusok. Annyi bizonyos, hogy a technológia és az orvostudomány fejlődésével egyre több lehetőség nyílik a köldökzsinórvérből levett őssejtek felhasználására.

Az őssejt-transzplantáció a hagyományos kezelés kiegészítéseként használható, de hasznos lehet akkor is, ha daganatos betegségek következtében elpusztult a csontvelő.

A köldökzsinórvér levétele a szülőszobában történik, függetlenül attól, hogy császármetszéssel, vagy természetes úton születik a kisgyerek. Amennyiben a vér levételét követően megállapítják, hogy az nem felhasználható, a szülőknek nem kell kifizetniük a beavatkozást. A Szerbiában levett mintákat főként Németországban és Lengyelországban tárolják.

Amennyiben sikeres az őssejt levétel, a levett mintát külföldi kryobankokba szállítják tárolásra, megőrzésre, akár több évtizedre. A szerződés lejárta után, amennyiben az igénylő nem hosszabbítja azt meg, az őssejteket kutatási célokra a központok felhasználhatják. Az őssejteket fontos megőrizni, mert több mint 85 különféle betegség kezelésére szolgálnak - mondja Borislav Simović, molekuláris biológus, embriológus.

"Az őssejteknek több forrása van, a felnőtteknél a csontvelőből lehet kivonni, a perifériás vérből, míg a szülés alkalmával a köldökzsinórvérből vonják ki. Meghatározott számban megtalálható a gyermekek tejfogaiban is. Leginkább a hematológiai betegségek kezelésénél használják, a súlyosabb leukémiás és anémiás eseteknél, de olyan klinikai kutatások vannak, amelyek az őssejtek regeneratív medicinában való felhasználásáról szólnak, például az autizmus és a cerebrális paralízis gyógyítására a gyerekeknél. Több mint hétezer kutatás van jelenleg folyamatban különféle immuno-onkológiai betegségek és a diabétesz kapcsán is."

Hogy a sikeres gyógyuláshoz mennyi őssejt szükséges, arról nincs pontos adat, mivel ez mind a betegség súlyosságától és lefolyásától függ, valamint a páciens korától, és a nemétől egyaránt. Azonban van egy minimális érték, amit a vérlevétel alkalmával el kell érni ahhoz, hogy a mintát megőrizzék a külföldi központokban.

"Az őssejteket az orvos veszi le a szülés alkalmával, így a várandósok egy hónappal a szülés tervezett időpontja előtt kapnak egy speciális dobozt, ami a mintavételhez szükséges eszközöket tartalmazza, majd értesíteni kell a futárszolgálatot - amely 24 órában elérhető -, hogy a mintát levették, és szállításra kész a külföldi laboratóriumba. Sajnos Szerbiában még mindig nincs nyilvános bank az őssejtek megőrzésére, így a szülőknek felajánlják, hogy magán külföldi bankokban őrizzék a mintákat."

Az őssejtlevétel, illetve a sejtek őrzése természetesen pénzbe kerül – az ár 1400 és 2800 euró között mozog. Az őssejteknek nincs lejárati ideje, lefagyasztott állapotukban több tíz év után is hibátlanul töltik be funkciójukat. Szerbiában 2017-ben végezték el az első őssejt-transzplantációt Belgrádban, ahol a kisebb lánytestvér őssejtjeit használták fel testvére anémiás betegségének gyógyítására. Az őssejtek nem csak az egyén számára, hanem a legközelebbi hozzátartozók, a testvérek és a szülők gyógyítására is felhasználhatók.

Őssejt
őssejt terápia
Borislav Simović
molekuláris biológus
embriológus

Kapcsolódó tartalmak

Most

14:52, Frissítve: 16:53

Népszerűek a palicsi programok

Május másodikán is több ezren látogattak Palicsra, habár a borongós időjárás miatt nem volt akkora tömeg mint előző nap, amikor mintegy 40 ezer ember fordult meg a tóparton.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.