Ugrás a tartalomra

Madárgyűrűzésen jártunk

2023.01.07
15:29
2023.01.07
15:56
Forrás
Pannon RTV
Madárgyűrűzést tartott a Riparia Természetbarátok Egyesülete a Ludasi-tó partján.

A területen több mint 100 madárfaj is megfigyelhető. Téli vendég a nagylilik, nagy számban láthatóak nyári ludak, darvak és ragadozómadarak is. A tavat szegélyező nádasban pedig ott bújnak a nádiposzáták és sármányok, az ökörszemek, valamint a vörösbegyek is.

Cinegék és verebek látogatták előszeretettel a Ludasi Látogatóközpont mögött kihelyezett etetőket, de egy fácánkakas is bátran szedegette a földre hullott napraforgót. Az etetők közelében madarászhálót helyeztek ki a Riparia Természetbarátok Egyesületének tagjai. Két kékcinege hamarosan hálóba is akadt.

A szabadkai Megadja Dániel már három éve rendszeresen részt vesz az egyesület madárgyűrűzési akcióin. Azonnal a cinkék kiszabadítására sietett, ugyanis a madarat mihamarabb meg kell vizsgálni, a gyűrűt fel kell helyezni a lábára és az állatot mielőbb szabadon kell engedni.

„Először is tudunk táplálékot adni a madaraknak és jobban megismerjük azokat az élőlényeket, amelyeket idáig nem ismertünk. Szóval vannak olyan madarak, amelyeknek nem ismertem a latin nevét, és itt latinul is jobban meg tudom tanulni.”

Egy lengyel gyűrűvel ellátott madár is a hálóba került. A befogott madár gyűrűjén lévő számsor alapján nemzetközi viszonylatban is követhetők egy adatbázisban a madarak vándorlási útvonalai.

Szekeres Levente, természetvédelmi őr, Palics-Ludas Közvállalat: „Ennek a tudományos munkának az is a célja, hogy kiderítsük, minél többet tudjunk meg a madarak különböző vonulási útvonalairól, mivel úgy tudjuk őket hatékonyan megvédeni, ha megvédjük azokat a területeket, ahol ők élnek, ahol táplálkoznak, amiket a vonulás közben használnak akár pihenőhelyként. Nyilván ezekből az adatokból, ha mi itt meggyűrűzünk egy madarat, tehát rárakunk egy kis alumínium gyűrűt, aminek van egy számsor kódja, illetve jelöli, hogy melyik országból származik a madár.”

Az akció a Riparia Ismerd meg és védd meg - madárvilág és védett területek elnevezésű projektjének része. Több megmozdulás mellett két hete például madárkarácsonyt tartottak. Az etetőknél azóta szén- és kékcinegék, mezei verebek, zöldikék és meggyvágók, sőt fakopáncs is rendszeres látogató.

Szekeres Ottó, tag, Riparia Természetbarátok Egyesülete: „Azt hiszem, hogy mindenképpen fontos az, hogy minél jobban megismerjék a körülöttük lévő természetet, a természeti értékeket, hogy felismerjék, hogy tudják, hogy egyáltalán mi az, amit óvnunk kell. Így aztán nyilván könnyebben állnak rá arra is, hogy természetvédelemmel foglalkozzanak, vagy hogy akár amatőr természetvédőként tevékenykedjenek. Ha nem ismerjük azt, hogy mit is kell igazán védeni, akkor nyilván nem is érezzük majd annak a hiányát, ha esetleg eltűnik körülöttünk ez a csodás természet.”

A szombati foglalkozáson mintegy 30 gyerek vett részt.

madárgyűrűzés
Riparia Természetbarátok Egyesülete
Ludas
Szekeres Ottó

Most

14:52, Frissítve: 16:53

Népszerűek a palicsi programok

Május másodikán is több ezren látogattak Palicsra, habár a borongós időjárás miatt nem volt akkora tömeg mint előző nap, amikor mintegy 40 ezer ember fordult meg a tóparton.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.