Ugrás a tartalomra

Megbízható, kényelmes és gyors az okoseszközökkel történő fizetés

2023.01.13
16:14
2023.01.13
16:42
Forrás
Pannon RTV
Felmérések szerint azonban a szerbiaiak mindössze egynegyede él ezzel a fizetési móddal, az idősebb korosztály bizalmatlanabb. Összeállításukban megpróbáljuk eloszlatni az ezzel kapcsolatos kétségeket.

Készpénz, bankkártya, mobilos és okostelefonos fizetés. Ezt nevezhetnénk akár a fizetési módok evolúciós sorrendjének is. Tapasztalatok szerint egy-egy fizetési mód egy adott korosztályt jellemez. A fiatalok döntő többsége már szinte nem is használ készpénzt, mobillal, vagy okosórával fizetnek.

Lajkó Fanni egyetemista már évek óta a mobiljával fizet.

„Nem gondolom azt, hogy veszélyesebb lenne, mintha csak a bankkártyámat használnám. Egyrészt kényelmesebb is, mert nem kell a bankkártyámat előkotornom a táskámból, a telefon ugye már mindig kéznél van, tehát sokkal egyszerűbb, illetve van az arcfelismerő rendszer is. Csak az arcom beolvasása után tudom használni a kártyát.”

Az idősebb korosztály bizalmatlanabb ezzel a fizetési módszerrel szemben. De, hogy valós-e ez a bizalmatlanság, Fehérvári Csongor, a Pannon RTV internetes tartalmainak főszerkesztője fejtette ki.

„Igazolnunk kell a személyazonosságunkat, arcfelismerő, vagy ujjlenyomat által, vagy PIN-kódot kell beírnunk, mintát kell berajzolnunk ahhoz, hogy fizetni tudjunk. Ezért, ha el is lopják a telefonunkat, nem tudnak vele fizetni, mert nem tudják igazolni azt, hogy mi használjuk a telefont. Emiatt szerintem biztonságosabb, mintha kártyát hordanánk magunknál, mert ha azt valaki eltulajdonítja, akkor a kijelölt összegig, amíg nem kér PIN-kódot, bármikor fizethet vele az üzletekben.”

És, hogy pontosan mihez is van szükség ahhoz, hogy okostelefonnal, vagy okosórával fizethessünk? Az NFC-re. Ez a Near Field Communication kifejezés rövidítése, rövid hatótávú kommunikációt jelent. Általa lehetőség van arra, hogy megvalósuljon két mobileszköz közötti vezeték nélküli adatátvitel. Így tudjuk telefonunkat, vagy óránkat bankkártyaként használni.

Zombori Imre, közgazdász: „A kamera a mobilon, illetve az okosórán leszkenneli a QR-kódot, illetve az NFC funkciónak kell működnie, ha bankkártyaként használjuk a telefont. Ez a közeli rádióhullámokat jelenti. Ez az útja annak, hogy hogyan kerülnek a fizetési adatok a megfelelő elektronikus űrlapba. Nem kell az embernek pénzt vinnie magával, ez belföldön is macerás, pláne külföldön, pl. átváltani a pénzt és egyéb komplikációk. Tehát hatékony, biztonságos.”

Felmérések szerint a szerbiaiak 25 százaléka használja fizetésre mobiltelefonját. Többségük a koronavírus-járvány ideje alatt kezdte el alkalmazni ezt a fajta fizetési módot. Regionális szinten Észak-Macedónia jár az élen, 36 százalékuk fizet okoseszközzel.

okoseszköz
fizetés
Lajkó Fanni
Fehérvári Csongor
Zombori Imre

Kapcsolódó tartalmak

Most

18:36

Cápát fogtak Neum közelében

Veszélyeztetett és szigorúan védett cápafaj egy példányát fogott ki a napokban egy helyi horgász az Adriai-tengeren, a bosznia-hercegovinai Neum közelében.
17:58, Frissítve: 18:12

Hszi Csin-ping megérkezett Franciaországba

A kínai elnök Emmanuel Macron francia államfő meghívására érkezett Párizsba, ugyanis a két ország 60 éve lépett diplomáciai kapcsolatba. Hszi Csin-ping franciaországi látogatása után Szerbiába és Magyarországra is ellátogat.
16:01, Frissítve: 16:11

Verstappené a pole pozíció

A címvédő és háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull versenyzője volt a leggyorsabb a Forma-1-es Miami Nagydíj szombati időmérő edzésén, így a vasárnapi futamot ő kezdheti majd az élről.

Népszerű

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.