Ugrás a tartalomra

Üzenet a múltból

2009.02.18
11:31
[html] Üzenet a múltbólA háromdimenziós televíziózás születése Különleges sajtóvetítésen mutatta be a Magyar Televízió Archívuma a hazai televíziózás elsõ és máig egyedüli háromdimenziós felvételeit
[html]
Üzenet a múltból

A háromdimenziós televíziózás születése

Különleges sajtóvetítésen mutatta be a Magyar Televízió Archívuma a hazai televíziózás elsõ és máig egyedüli háromdimenziós felvételeit. A két térhatású filmen Szent-Györgyi Albert és Takács Mari szólítja meg az utókort.
A háromdimenziós televíziózás ma még ugyan álom, de a szakemberek már évtizedek óta álmodoznak róla. Molnár Miklós Balázs Béla-díjas operatõrnek elsõként sikerült elõállítania térhatású tévéfelvételeket a Magyar Televízióban. Elõször 1973-ban forgatott egy háromdimenziós interjút a Nobel-díjas Szent-Györgyi Alberttel, majd 15 év múlva, 1988-ban Takács Mari bemondóval rögzített egy szívhez szóló üzenetet a jövõ nézõi számára.
Szent-Györgyi Albert biokémikus 1973 októberében látogatott Magyarországra, és sûrû programjába iktatta, hogy interjút adjon a Magyar Televíziónak. A portréfilm két napos forgatásának befejeztével, Molnár Miklós kérésére az akkor 80 éves tudós örömmel vállalkozott még egy rövid, újszerû interjúra, háromdimenziós felvételre. A térhatású rögzítésnek akkor még csak az elve létezett, a technikai megoldást ezért gyakorlatilag rögtönözte az operatõr. A 3D felvétel fekete-fehér filmre készült, két 16 mm-es filmfelvevõ géppel. Ezután 35 évre doboza került, vetítéskor ugyanis nem volt még lehetõség a térhatás megjelenítésére.
Tizenöt évvel késõbb Molnár Miklós újabb térhatású felvételeket készített, ezúttal színesben. Terve továbbra is az volt, hogy archiválási céllal készítsen 3D filmeket, amelyeket valamikor a távoli jövõben, háromdimenziós vevõkészüléken vissza lehet majd nézni. Takács Mari, a Magyar Televízió népszerû tévébemondója volt az, aki 1988 októberében elsõként vállalta a különleges feladatot. Az akkor 50 éves Takács Mari komolyan vette a felkérést, és alaposan felkészült a felvételre. A jövõ tévénézõinek szóló üzenetét két kamerával rögzítették egycolos videoszalagra, a felvételek pedig a tervnek megfelelõen az Archívumba kerültek.
A televíziós technológia fejlõdése napjainkban tette lehetõvé, hogy az MTV Archívumának Digitális Restauráló Stúdiója elvégezze a régi felvételek korszerû felújítását, utómunkáját. Molnár Miklós felvételeit idõtálló digitális hordozóra mentették, hogy azok akár a jövõben várható 3D televíziós rendszerek számára is megjeleníthetõk lehessenek. Távoli még a térhatású mûsorok sugárzásának ideje, nincs 3D televíziókészülék sem, ezért jelenleg csak speciális, poláros szemüvegen keresztül láthatjuk a felvételeket.
[/html]

Most

14:52, Frissítve: 16:53

Népszerűek a palicsi programok

Május másodikán is több ezren látogattak Palicsra, habár a borongós időjárás miatt nem volt akkora tömeg mint előző nap, amikor mintegy 40 ezer ember fordult meg a tóparton.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.