Ugrás a tartalomra

Ibériai romákról a közmédiában (Az MTV hírei)

2012.06.07
14:50
Katalóniában forgatott a roma kulturális magazin

A P’amende, Rólunk pénteki adásában a nézők a Barcelona környékén élő romák életével ismerkedhetnek meg
Katalóniában forgatott a roma kulturális magazin A P’amende, Rólunk pénteki adásában a nézők a Barcelona környékén élő romák életével ismerkedhetnek meg. A Gitano catalán című összeállításban kereskedők, országgyűlési képviselők beszélnek életükről, identitásukról. Görögország után Spanyolországban forgatott a P’amende (Rólunk) roma kulturális magazin stábja. Barcelonát és környékét keresték fel, ahol a cigányság lélekszáma meghaladja a 60 ezer főt. A film a katalán romák életének hiteles keresztmetszetét mutatja be. Az összeállításban megszólal a Barcelona délnyugati részén fekvő Sant Boi del Llobregat városban dolgozó vállalkozó, valamint Bereményi Ábel antropológus, aki egy évtizede kutatja az itteni romák életét. Természetesen nem maradhat ki a moziból a jellegzetes cigány tánc, a flamenco sem. „A romák jövőbeni élete két pilléren nyugszik – nyilatkozta a stábnak Juan de Dios Ramírez Heredia, roma származású politikus. – Egyrészt nem várhatják másoktól boldogulásukat, saját maguknak kell tenni jövőjük érdekében. Másrészt a környezetük szemléletét kell gyökeresen átalakítani: az egyesült Európában a rasszizmusnak, előítéletnek nincs helye.” A film forgatásának különös aktualitást adott, hogy a válság Katalóniát is elérte, a munkanélküliségi ráta a tartományban is megemelkedett. Talán egyedülálló Európában, de az itteni romák kevésbé érezték meg a krízist. Dolgos nép, kereskedelemből, piacozásból él, s a szorgalmas munka az életszínvonalában is megmutatkozik. Kedvező életkörülményeiket látva, sorstársaik számos más tartományból, így Andalúziából is nagy számban érkeznek szerencsét próbálni. Az itteni romák büszkék lakóhelyükre, katalán cigánynak vallják magukat, a spanyol jelző számukra sértésnek számít. A különállásnak történelmi gyökerei vannak, a félévezredes spanyol uralomból számukra csak a megaláztatás jutott. Katolikus Izabella és Ferdinánd regnálása alatt megtiltották számukra a nyelvük használatát, így ma már senki sem beszéli közülük egykori anyanyelvét. Talán a nehéz örökségnek is köszönhető, hogy a katolikus Spanyolországban napjainkban a romák javarésze a pünkösdista egyházhoz tartozik. Adás: 2012. június 8., péntek (m1 12.25) Szerkesztő: Horváth Éva Operatőr: Ancsics Csaba

Most

20:54

Kiránduljunk a Fruška gorára!

A hétvégén a hagyományos Fruška gora-i maraton zajlott, pár nappal később pedig már a majálisra készülnek a Fruška Gora Nemzeti Parkban és más kirándulóhelyeken is Újvidék környékén.
19:49, Frissítve: 20:12

A muzslyai nyugdíjasok majálisozása

Muzslyán két nyugdíjas egyesület működik. Együtt több mint háromszáz tagjuk van és közös otthonuk az egyik legmozgalmasabb hely Muzslyán. Így lesz ez május elsején is. Az előkészületek már ma délután elkezdődtek.
18:04, Frissítve: 19:36

Május elsején lép pályára a Spartacus

A pancsovai Železničart fogadja a szabadkai Spartacus labdarúgó klub a szerbiai labdarúgó szuperliga 33. fordulójában. A mérkőzés este fél hétkor kezdődik a Városi Stadionon.
17:40, Frissítve: 17:53

Aki bús szívvel énekelt

Ötven éve, harminc éves korában hunyt el az egyik legnagyobb és legtehetségesebb magyar énekes: Szécsi Pál.

Népszerű

Elhelyezték az utolsó sínpárt Szabadka és Újvidék között

Gőzerővel haladnak a Belgrád-Budapest gyorsvasút Szabadka és Újvidék közötti szakaszának építkezési munkálatai. Ma délután Topolyánál lerakták a két vajdasági város között húzódó sínpár utolsó elemét, így a fővonal összekötöttnek tekinthető.

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.