Ugrás a tartalomra

Felejtés ellen moha az orvosság!

2019.08.17
16:35
2024.03.19
08:35
Forrás
MTI
Élő mohával kezelnének gyógyíthatatlan idegrendszeri betegségeket.

Új terápiás módszerek feltárásán dolgozik az a kutatócsoport, amely az Alzheimer-kór, valamint egyéb memóriazavarok és neuro-pszichiátriai betegségek molekuláris mechanizmusait vizsgálja. A több mint 15 éve sikeresen együttműködő magyar-angol-amerikai-orosz-brazil kutatócsoport alacsony szintű mohákat együtt nevelt emberi sejtekkel. A növényi sejt fény hatására folyamatosan és "önműködően" glükózt termel, mely az idegek elhalásáért felelős amyloid-lerakódás ellenére is táplálni tudja a neuronokat - közölte a kutatócsoport magyar tagja, Palotás András. A tudós szerint ez egy olyan felfedezés, amely nemcsak gyógyíthatatlan idegrendszeri betegségek kezelésére adhat teljesen új lehetőséget, de az egész emberiséget érintő kihívásokra is megoldást nyújthat.

A neuro-degeneratív betegségekre feltárásuk óta nem találnak hatékony kezelést. Több mint egy évszázada kutatók ezrei próbálkoznak a betegség mechanizmusának feltárásával. A jelenleg elérhető gyógyszerek csak tüneti kezelést nyújtanak: esetleg kicsit lelassítják a progressziót, de semmi esetre sem állítják meg a folyamatot, visszafordítani pedig egyáltalán nem tudják. Manapság az egyik legfontosabb nézet az amyloid-hipotézis, amely szerint egy azonos nevű kóros fehérje-darabkának a lerakódása okozza az idegsejtek pusztulását.

Az utóbbi évek kutatási azonban rámutattak arra, hogy az amyloid-kicsapódás nem a betegség oka, hanem a következménye - mondta Palotás András kutató. Így a tudósok más irányból közelítettték meg a problémát: a lerakódás miatt elhaló idegsejtek tápanyagellátásának alternatív módjait keresték. A neuronok egyetlen energiaforrása a cukor, ezt pedig a növények folyamatosan termelik. A megoldást tehát az emberi sejtek és a mohák szimbiózisában látták meg. A növények által termelt glükóz így a szervezet minden sejtje számára nélkülözhetetlen energiaforrásá vált - állítja a magyar tudós.

Az alapkutatási eredmények alapján jelenleg rágcsálókon azt vizsgálják, hogy a bőr legfelső rétegei alá befecskendezve mennyire marad stabil a növény-állat kapcsolat, illetve milyen hatékonyan tudnak ott is fotoszintetizálni a mohasejtek. A kutatásról szóló közlemény a Journal of Alzheimer's Disease című tudományos folyóiratban jelent meg.

kutatás
Alzheimer-kór
demencia
Palotás András
kutató
tudós
felejt

Most

09:15, Frissítve: 09:25

A Leverkusen tovább menetel

A Bayer Leverkusen magabiztosan nyerte az AS Róma elleni Európa Liga elődöntő első mérkőzését. A Marseille és az Atalanta döntetlen.
07:48, Frissítve: 11:31

Egy éve történt a belgrádi iskolai mészárlás

Egy évvel ezelőtt, 2023. május 3-án gyászba borult Szerbia. Ezen a napon történt ugyanis az az iskolai lövöldözés a belgrádi Vladislav Ribnikar Általános Iskolában, amelyben 9 gyermek és egy felnőtt vesztette életét.
07:23

Ortodox nagypéntek van

A hívek ma Jézus kereszthalálára emlékeznek, ez a legszomorúbb nap az egyházi évben. Szigorú böjti nap azok számára, akik a Julianus-naptárt követik.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.