Ugrás a tartalomra

Drága a szántóföld, a gazdák mégis a bővítésben látják a jövőt (videó)

2017.02.09
12:15
Alacsony terményárak, magas beruházási költségek - ezek sújtják a vajdasági termelőket
Alacsony terményárak, magas beruházási költségek - ezek sújtják a vajdasági termelőket. Ahhoz, hogy jövedelmet valósítsanak meg, nemcsak az intenzív kultúrákban kell keresni a megoldást, hanem a földterület növelésében is. Annak ellenére, hogy drága a szántó, van, aki készpénzért, mások viszont hitelre vásárolnak.    Az utóbbi években felértékelődött a vajdasági termőföld ára. A minőségtől függően körzetenként változik az ár. Az első osztályú, jó minőségű bácskai föld hektárjáért akár 12 ezer eurót is elkérhetnek. A gazdálkodók szerint legalább 30 év kell ahhoz, hogy kigazdálkodják a föld árát, viszont azt vallják, hogy a folyamatos fejlődés miatt szükséges a gazdaság növelése. Óbecse községben első osztályú termőföldön gazdálkodnak a termelők. Az alacsony terményárak nem biztosítanak elég nyereséget, ezért arra kényszerülnek, hogy folyamatosan bővítsék a birtokot. Karácsonyi Szabolcs, gazdálkodó, Óbecse: „Lehet szántóföldhöz jutni Óbecsén is, bár elég drágák, a legjobb földek 8-10 ezer euró körül mozognak, de 6-7 ezer euróért is lehet minőséges földet vásárolni.”



A nulláról indulni szinte képtelenség. Bővíteni csak az tud, akinek van alaptőkéje, de a fejlesztést a gépekkel vagy a földvásárlással kezdje-e a gazda? Bicskei Béla, gazdálkodó, Péterréve: „Gépek kellenek, hogy gazdaságosan termeljünk, vagy földterületet kell vásárolni, és ezekkel a régi gépekkel nem biztos, hogy olyan gazdaságosan lehet termelni. Ezek azok a billenő pontok, amit mindenki saját maga dönt el, földterület vagy minőség.” Temerinben még lehet földterülethez jutni, de borsos árakon, több mint 10 ezer euróba kerül a jó termőföld hektárja. Tóth Rudolf gazdálkodó szerint még így is megéri befektetni. „A gazdák vásárolják úgy, ahogy tudják, az elmúlt időben viszont megjelentek olyan befektetők, akik nem is mezőgazdasággal foglalkoznak, hanem inkább a pénzüket fektetik földbe, mivel ez az egyik legbiztosabb befektetés, ez nem vész el, akármi is jön, a föld az föld marad mindig.” A fiatalabb gazdálkodók és azok, akiknek nincs elegendő forgótőkéjük, kölcsönt vesznek fel. Faluhelyen a birtok jelenti a jövőt. Földesi Zoltán, gazdálkodó, Péterréve: „A faluban mindenki földműveléssel foglalkozik, lehetőség van rá az Alapon keresztül, a bankok is elég jó kölcsönt adnak. Az Alap egy-két-három százalékos kamat mellett adja. Föld most van, mivel a visszaszármaztatáson keresztül, akik nem foglalkoznak, elmentek innen, visszakapták a földet, ők ezt el szeretnék adni.” Éppen földvásárlásra hirdetett hitelpályázatot a Vajdasági Fejlesztési Alap. A fiatal termelőknek ez kiváló alkalmat nyújthat a bővítésre. Mogusa Izabella, önálló szakmunkatárs, Vajdasági Fejlesztési Alap: „A pályázó legkevesebb 300 ezer, legfeljebb 10 millió dinárt igényelhet, és az adott földterület a bejegyzett gazdaság helyszínétől 50 kilométeres távon belül kell, hogy legyen. A hitel hat évre szól, a türelmi idő 12 hónap, így a törlesztés könnyebb a pályázó számára.” Újításra és a versenyképesség növelésére a Vajdasági Fejlesztési Alapnál más jellegű mezőgazdasági kiírásokra is lehet jelentkezni, amelyek elsősorban beruházásokra, gépvásárlásra vonatkoznak.
Gazdaság
szántóföld
Vajdasági Fejlesztési Alap

Most

14:52, Frissítve: 16:53

Népszerűek a palicsi programok

Május másodikán is több ezren látogattak Palicsra, habár a borongós időjárás miatt nem volt akkora tömeg mint előző nap, amikor mintegy 40 ezer ember fordult meg a tóparton.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.