Ugrás a tartalomra

Gazdanapok és Nemzetközi Pálinkafesztivál Zentán

2022.12.10
16:53
2022.12.10
17:05
Forrás
Pannon RTV
Idén is sok látogató érkezett a VI. Zentai Gazdanapokra. A kétnapos kiállítást a helyi Sportcsarnokban szervezték meg. A szombati nyitónap kiemelkedő eseménye a XXII. Nemzetközi Pálinkafesztivál volt.

A gyümölcstermesztőktől kezdve a méhészeken át az egyedi növények feldolgozásával foglalkozó termelők is bemutatkoznak az eseményen, de nem maradnak ki a különféle mesterségek sem.

Az ünnepek közeledte miatt a karácsonyi kézműves díszekből sincs hiány.

Sznopcsek Berkec Jutkáék organikus gyümölcstermesztéssel és mikrozöldségek termesztésével foglalkoznak. Mivel a vajdasági gazdaságok körében ez még az újdonságok közé tartozik, így nagy volt az érdeklődés a standjuknál. Ez egy organikus földben termett abszolút vegyszermentes termelés, ami azt jelenti, hogy ilyenkor 5-10 centis nagyságban vágható, fogyasztható növényről beszélünk. Ízlés szerint salátának, akár szendvicshez hozzáadva, krémlevesekhez, húsokhoz, bármihez.

Papp Anitáék sajtkülönlegességekkel érkeztek a gazdanapokra. Vannak natúr, lila hagymás, fokhagymás és piros arannyal ízesített sajtok is, és vajdaságiak lévén a kulennal töltött sem maradhat ki. Körülbelül két évvel ezelőtt kezdtem el ezzel foglalkozni, másodszor veszek részt a gazdanapokon és nagyon szeretek idejönni. Mindig nagyon jó a hangulat, nagyon sok ember van és sokan meg tudnak ismerkedni a termékeimmel.

A szombati nyitónapon főszerepben a kajszi, a körte, a szőlő, a birsalma, és a meggy állt. Most nem kilóban mérték őket, hanem pálinkáspohárban. Több tíz pálinkafőző érkezett házi készítésű nedűjével, melyeket bárki szabadon megkóstolhatott. Többen éltek is a lehetőséggel.

Davidov Gavriloék is már közel 20 éve főznek pálinkát és már 12 éve vesznek részt a megmérettetéseken.
Ez egy olyan műfaj, amit szeretni kell, aki nem szereti az jobb, ha nem csinálja. Nagyon kell vigyázni a minőségre. Már amikor felszedtük a szilvákat, barackokat, többi termést, vigyázni kell, hogy tiszta legyen, hogy ne legyen piszok benne, kicsit meg kell mosni, ha valami gond van, be kell tenni a hordóba és külön receptúra szerint vigyázni kell, hogy forr ki.

Novák Imre pálinkalovag már gyerekkorában is gyűjtötte a gyümölcsöket a cefrébe, és már 40 éve főz pálinkát. Már 30 éve gyűjti a tapasztalatot, hogy hogyan kell jó pálinkát készíteni. Tulajdonképpen az a lényeg, hogy a pálinkában megőrizzük a gyümölcsnek az illatát, az ízét, akkor jó a pálinka.

A XXII. Nemzetközi Pálinkafesztiválra, illetve megmérettetésre 755 pálinkaminta érkezett 7 országból. A legtöbb Szerbiából és Magyarországról.

Nagy Miklós, a Szent Miklós Pálinka Lovagrend nagymestere:
Közel 100 mintát kaptunk Romániából és hetven valahányat Szlovákiából, 1-1 minta érkezett Makedóniából, valamint Horvátországból és Szlovéniából. 36-féle pálinka volt, tehát olyan termék, ami pálinkának nevezhető. Ez mellett volt még 29 desztillált és 16 likőr.”

A 2022-es év legjobb pálinkájának a szentesi Papp Béla meggypálinkája bizonyult, de rengeteg díj, érem és serleg került kiosztásra, hiszen több kategóriában értékelt és díjazott a zsűri.

Gazdanapok
Nemzetközi Pálinkafesztivál

Most

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.