Ugrás a tartalomra

Marad-e a védővám a tejre? (videó)

2016.06.24
23:00
A Szerbia és az Európai Unió közötti megállapodás szerint július elsején lejár a tejre bevezetett védővám, amelyet egy évvel ezelőtt határozott meg a szerb mezőgazdasági minisztérium
A Szerbia és az Európai Unió közötti megállapodás szerint július elsején lejár a tejre bevezetett védővám, amelyet egy évvel ezelőtt határozott meg a szerb mezőgazdasági minisztérium. A itthoni kis- és közepes termelőket szerették volna megvédeni a teljes csődtől, viszont most még senki sem tesz semmit a kérdés kapcsán. Az elmúlt másfél évben rengeteg gond gyülemlett fel a szerbiai tejágazatban. A termelők zöme nem tud eleget tenni az uniós követelményeknek, mint amilyenek a baktérium és a szomatikus sejtszámra vonatkozó szabályok. Egyes gyárak többnapos tejfelvásárlási tilalmat rendeltek el, mások viszont csökkentették a nyers tej felvásárlási árát. A gazdáknak esélyük sincs versenyezni az uniós tejjel. Palatinus Ervin muzslyai gazda megfelezte az állatállományát, mert csak veszteséggel dolgozik. Azt viszont csak találgatni tudja, hogy mi lesz július elseje után. "Valószínűleg le fogják venni a tej árát, vagy lehet meg sem veszik tőlünk, mert nem tudunk olyan olcsón termelni, mint az európai kisgazdák, vagy a nagygazdák, akiket a saját országuk tömören pénzel és különböző kedvezményekkel támogat." A temerini Góbor Zsolt 15 éve nagy reményekkel kezdett tejtermeléssel foglalkozni. A legmodernebb berendezésekbe ruházott be, 50 fős állományt szeretett volna. Az évek alatt történt változások miatt most csak 25 fejős tehene van. Szerinte az állam nem védi a kistermelőket. "A tavalyi évben, amikor elkezdték behozni a tejtermékeket, tudom, hogy nagyon elkezdtek válogatni a minőségben, és tényleg csak az extra minőségű tejet vették át, amire nagyon oda kell figyelni, meg tudni kell, hogy az ember meg tudja termelni."



A hazai tejtermelés történelmi minimumon van. A csaknem 20 000 farmról évente 900 millió tejet vesznek át a gyárak és dolgoznak fel. Sanja Bugarski, a Vajdasági Tejtermelők Központi társulásának elnöke híradónknak azt mondta, hogy katasztrófa következhet be az amúgy is megcsappant szarvasmarha állományban és a hazai tejtermelésben, ha az állam nem hoz sürgős intézkedéseket a védővámok meghosszabbítása érdekében. "Az Európai Unióban a tejtermelést évek óta felügyelik, hatalmas összegeket fordítanak az ágazat fennmaradására és a támogatására. Még a jelenlegi nehéz helyzetben is, amikor Oroszország felé kiviteli tilalmat rendeltek el, de nagy mennyiségben termelnek, uniós és országos támogatásban részesülnek a gazdák. Az alapvető költségeket finanszírozzák ebből a pénzből. Mi reméljük, hogy a szerbiai kormány megértő lesz a hazai tejtermelőkkel szemben, és nem fogja megszüntetni a védővámokat." A szerbiai tejfogyasztást úgy lehetne serkenteni, ha az állam csökkentené a tejre és tejtermékekre kiszabott adót, a gazdáknak pedig termelési könnyítéseket biztosítana. Abban az esetben többen vásárolnának és a fogyasztás is fellendülne – mondta Sanja Bugarski.

Most

14:52, Frissítve: 16:53

Népszerűek a palicsi programok

Május másodikán is több ezren látogattak Palicsra, habár a borongós időjárás miatt nem volt akkora tömeg mint előző nap, amikor mintegy 40 ezer ember fordult meg a tóparton.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.