Ugrás a tartalomra

Nem lesz kötelező a sertéspestis elleni oltás (videó)

2017.03.03
14:00
Nem lesz kötelező a sertéspestis elleni oltás – jelentette ki Branislav Nedimović szerb mezőgazdasági miniszter
Nem lesz kötelező a sertéspestis elleni oltás – jelentette ki Branislav Nedimović szerb mezőgazdasági miniszter. A tervek szerint júniustól eltörlik a kötelező oltást és egy többéves megfigyelési programot indítanak az Európai Unióval, hogy ők is meggyőződjenek arról, hogy a betegség terjedését sikerült megállítani. A sertéstenyésztők szerint a kötelező védőoltás eltörlése annyiban könnyítene, hogy az Unióba is szállíthatnak majd sertést, ám az még nem kristályosodott ki, hogy milyen feltételekhez lesz kötve a kiszállítás. Tomik Nimród, topolyai sertéstenyésztő: „Az, hogy június elsejétől eltörlik a kötelező pestis elleni oltást, az csak egy folyamat, hiszen az nem jelenti azt, hogy már másodikán szállíthatunk ki az Európai Unióba, hanem el kell, hogy teljen legalább két év, hogy tünetmentes legyen a szerbiai sertésállomány, és csak ez után szállíthatunk ki. Hogy közben mi történik, ha találnak sertéspestissel fertőzött jószágokat, azt még nem tudni.” A kötelező oltást a 42 napos malacoknak kell beadni. A zentagunarasi Fekecs József 17 anyakocát és annak malacait neveli. „Én bízok benne, hogy többen fognak foglalkozni sertéshizlalással, mivel hogy megnyílnak előttünk az uniós piacok, tehát ha olyan minőségű sertésállományt tudunk majd nevelni, ami az Európai Uniónak megfelel, és kedvező áron tudunk betörni a piacra, én bízok abban, hogy a sertésnevelésnek nagyobb jövője is lenne.”



Az állatorvos felhívja a figyelmet, hogy a sertéspestis a jószágok legveszélyesebb vírusos betegsége, nagy elhullással jár. Egy ország csak akkor tekinthető mentesnek, ha a védőoltás beszüntetése után több évig nem jelentkezik a betegség. Dr. Vasas Béla, állatorvos, Tornyos: „Mielőtt még megszűnne ez a kötelező védőoltás, törekednünk kell arra, hogy amit csak lehet, sertéseket, mind oltsuk be. Felhívom a gazdák figyelmét, hogy saját részre, vagy ha pár darab disznó van, oltsuk be őket, mert ezzel sokban hozzájárulna az eredményességhez.” A betegség nyers hússal vagy élőjószággal könnyen behozható az országba, de ugyanakkor a vaddisznók is komoly fertőzésveszélyt jelenthetnek. Szerbiában még vannak gócpontok, ezért nélkülözhetetlen az átfogó felülvizsgálat, illetve az állatállomány rendszeres ellenőrzése.
oltás
sertéspestis

Kapcsolódó tartalmak

Most

18:36

Cápát fogtak Neum közelében

Veszélyeztetett és szigorúan védett cápafaj egy példányát fogott ki a napokban egy helyi horgász az Adriai-tengeren, a bosznia-hercegovinai Neum közelében.
17:58, Frissítve: 18:12

Hszi Csin-ping megérkezett Franciaországba

A kínai elnök Emmanuel Macron francia államfő meghívására érkezett Párizsba, ugyanis a két ország 60 éve lépett diplomáciai kapcsolatba. Hszi Csin-ping franciaországi látogatása után Szerbiába és Magyarországra is ellátogat.
16:01, Frissítve: 16:11

Verstappené a pole pozíció

A címvédő és háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull versenyzője volt a leggyorsabb a Forma-1-es Miami Nagydíj szombati időmérő edzésén, így a vasárnapi futamot ő kezdheti majd az élről.
15:24, Frissítve: 17:44

Kinek a tojása a legkeményebb?

34. alkalommal tartották meg a tojástörő világbajnokságot Mokrinban. A rendezvényt minden évben az ortodox húsvét napján tartják, ahova nem csak Szerbiából, hanem a világ több pontjáról is érkeznek résztvevők.

Népszerű

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.

Népszerűek a palicsi programok

Május másodikán is több ezren látogattak Palicsra, habár a borongós időjárás miatt nem volt akkora tömeg mint előző nap, amikor mintegy 40 ezer ember fordult meg a tóparton.