Ugrás a tartalomra

Összeomlik a gabonapiac?

2023.04.18
20:35
2023.04.18
20:41
Forrás
Pannon RTV
Nem kell a szerbiai gabona külföldön, mert drágább, mint az ukrán. Ugyanez a helyzet más országokban is, ami miatt megrendült az európai gabonapiac.

A helyzet az, hogy az ukrán búzát Afrikának szánták, ám Közép-Európában rekedt, és minden más ország gabonájánál olcsóbb, ami egyes országok kormányait saját nemzeti érdekeik megvédésére kényszerítette, így például Magyarország, Lengyelország és Szlovákia is ideiglenes importtilalmat rendelt el az ukrán mezőgazdasági terményekre.

A gabona Ukrajnából korábban a fekete-tengeri kikötőkön keresztül érkezett meg Afrikába. A háború miatt azonban a kikötők forgalma leállt, így alternatív útvonalakat kellett találni. Így alakultak ki a kelet-európai országokon keresztülhaladó tranzitfolyosók. Ám ezeken keresztül sem mindig tudott továbbmenni a gabona a logisztikai nehézségek miatt. Emiatt Magyarországon, Szlovákiában, Lengyelországban, Romániában és Bulgáriában rekedt. Sokáig tárolták, várták, hogy tovább tudjon menni, de amikor ez nem sikerült, akkor elkezdték értékesíteni, hiszen az olcsó áron eladott termék is jobb a megmaradt terméknél.

Ez egyrészt azt jelenti, hogy a vásárlók olcsóbban juthatnak gabonához, de azt is magával vonzza, hogy a vásárló országok saját gabonája nem tudja ezekkel az árakkal felvenni a versenyt. Egyesek azzal érvelnek, hogy a már egy éve becsomagolva álló gabona nem is olyan jó minőségű, nem érdemes felvásárolni, ám van, akinek így is megéri. A legrosszabbul persze megint az adott országok hazai földművesei járnak. Helyzetük azért sem egyszerű, mert a tavalyi aszályos, forró év nem kedvezett a gabonának, így semmiképpen sem tudják azt olcsón adni.

Szerbiának nem kell importtilalmat bevezetnie, hiszen eddig sem hozott be gabonát Ukrajnából, az viszont már fejtörést okozhat, hogy mi lesz a korábban jelentős exporttal, hiszen a szerb gabona most drágább, mint az ukrán, ezért senkinek sem kell.

A helyzetet akkor lehetne megoldani, ha sikerülne kialakítani egy olyan logisztikát, amely lehetővé teszi, hogy az ukrán gabona a tranzitútvonalakon keresztül eljusson az afrikai országokba, hiszen valójában ezeknek a szegény, éhező országoknak van szükségük rá, míg Európában inkább csak nehézségeket okoz. Hogy erre miért nincs megfelelő akarat és infrasturktúra, az már egy másik kérdés.

A Közügyekben Zserai Zsolt, a csantavéri Gebi Kft. pénzügyi igazgatója beszélt a jelenlegi gabonapiaci helyzetről.

gabona
Ukrajna
piac

Most

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.