Ugrás a tartalomra

Vajdaságban egyre nagyobb területen termesztenek olajrepcét (videó)

2017.03.13
16:07
Becslések szerint az ősszel megkétszereződött a vetésterület, így mintegy 40 ezer hektáron került földbe a mag
Becslések szerint az ősszel megkétszereződött a vetésterület, így mintegy 40 ezer hektáron került földbe a mag. A termelők elsősorban a stabil piac és a kedvező ár miatt válasszák ezt az ipari növényt. A napokban hullott csapadék jól jön az olajrepcének, ugyanis a szárbaszökkenési fázisa előtt van a növény. A hosszú, kemény tél megviselte a gyengébb vetéseket, így akár terméskiesésre is lehet számítani. Óbecse környékén az utóbbi években növekedett meg az olajrepce vetésterülete. Az aránylag elfogadható ár és a biztos felvásárlás miatt választják ezt a növényt a gazdák. Gortva Imre, termelésszervező, Óbecse: „Kiegyensúlyozott piaca van, és relatív megfelelő pénzügyi hozadéka, tehát a szorzat az kielégítő, a többi kultúrnövényhez viszonyítva is.” Jól látszik a fagykár a tiszakálmánfalvi Varga Ottó repcetábláján. A növény a fejtrágyázás és a csapadék után kiheveri a károsodást. A hozamot viszont még korai lenne megbecsülni.



Varga Ottó, gazdálkodó, Tiszakálmánfalva: „Az időbeni vetés készíti el legjobban a növényeket, akkor egy bizonyos kondícióba kerül és nem fagy ki, ha van hótakaró, akkor az megvédi a növényeket, csakhogy az idén száraz telünk volt, nagyon alacsony volt a hőmérséklet és 20-22 százaléka kifagyott, de lassan kezd besűrűsödni és meglátjuk, hogy mi lesz belőle.” Az észak-bácskai és bánáti területen volt a legnagyobb száraz fagy a télen, itt károsodott legjobban a vetés. Az olajrepce nemesítő szakemberek szerint a növény hidegtűrőképessége mindenek előtt az időbeni vetés függvénye. Ana Marjanović–Jeromela, repcenemesítő, Mezőgazdasági Kutatóintézet, Újvidék: „Azoknál van gond, akik az optimális időn túl vetettek, vagy a korai vetéseknél, amelyek már ősszel szárbaszökkentek. Mindenkinek tudnia kell, hogy a fajta és a hibridválaszték függvényében kell betartani a vetésidőt.” Az olajrepcének néhány kórokozója van, de jelentősebbek a kártevői, amelyek ellen az idő javulásával el kell kezdeni védekezni. Željko Milovac, növényvédő szakmérnök, Mezőgazdasági Kutatóintézet, Újvidék: „Már február végén észleltük a repcebarkó támadását, kísérjük a populációját, és hiszem azt, hogy nemsokára megkezdődhet az ellene való védekezés. Amikor a sárga csapdákban három napon keresztül 10-10 egyedet találunk, akkor kell megkezdeni a kemizálást. Ez eddig március második felére volt jellemző.” Az olajrepce kórokozói, ha nem vegyszerezik őket, jelentős terméskiesést okozhatnak. A barkó a növény szárban, míg a fénybogár a zöld bimbóba történő berágással okoz károkat.
Vajdaság
olajrepce

Most

20:09, Frissítve: 20:32

A kormányprogramról vitázik a parlament

Miloš Vučević kormányalakító több mint három órán keresztül ismertette expozéját. Ezt követően megkezdődött a vita a köztársasági képviselőházban a kormányprogramról.
13:43, Frissítve: 16:32

Ezreket vonz a palicsi majális

Verőfényes napsütés és viharos erejű szél várta a 39. palicsi majális látogatóit. Már a délelőtti órákban benépesült a tópart, a kora délutáni órákban pedig már több ezren voltak a sétányon.
13:17, Frissítve: 15:45

Ma megalakul az új szerb kormány

A geopolitikai stabilitás megőrzése, infrastrukturális fejlesztések, az életszínvonal növelése, az EU-tagság felé vezető út és a katonai semlegesség - egyebek mellett ezeken dolgoznak majd az új szerb kormány tagjai a jövőben.

Népszerű

Elhelyezték az utolsó sínpárt Szabadka és Újvidék között

Gőzerővel haladnak a Belgrád-Budapest gyorsvasút Szabadka és Újvidék közötti szakaszának építkezési munkálatai. Ma délután Topolyánál lerakták a két vajdasági város között húzódó sínpár utolsó elemét, így a fővonal összekötöttnek tekinthető.

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.