Ugrás a tartalomra

Tragikus bányászbaleset Sokobanja közelében

2022.04.01
16:05
2022.04.01
17:10
Forrás
Pannon RTV
Nyolc bányász életét vesztette, mintegy húszаn pedig megsérültek a Sokobanja közelében történt bányaszerencsétlenségben. A Soko nevű szénbánya egyik aknája omlott be valamivel hajnali 4 óra után. Holnapra Aleksinac községben gyásznapot hirdettek.

A Soko szénbányában történ baleset miatt gyásznap hirdettek holnapra Aleksinacon. A tragédiában nyolc bányász vesztette életét, közülük hatan Aleksinac községben éltek. A gyásznapon a zászlókat félárbócra kell ereszteni, az iskolákban egy perces néma csenddel emlékeznek a baleset áldozataira. A rádiókban, televíziókban tilos a nép- és a szórakoztató zenei sugárzása, valamint szórakoztató programok megtartása közterületen.

Nem hivatalos információk szerint mintegy 40-en dolgoztak a Soko nevű szénbányában abban a váltásban, amelyben a szerencsétlenség történt. A bánya egyik aknája beomlott a kora reggeli órákban. A Szerbiai RTV információi szerint nyolc bányász életét vesztette. Többen megsérültek: a szerencsétlenül járt bányászokat a Niši Klinikai Központba és az Aleksinaci Közkórházba szállították, hárman súlyosabb sérüléseket szenvedtek, de nincsenek életveszélyben. A többi bányász csak könnyebben sérült meg. A mentést 11 óra körül fejezték be.

„A fiam megsérült, szintén a harmadik váltásban dolgozott. Most már jól van, infúzióra kapcsolták.”

„A fiam a harmadik váltásban dolgozott, megsérült, itt van, az osztályon maradt. Voltam nála bent, a szobában, nem súlyos a sérülése.”

Nem hivatalos információk szerint a baleset a bányásztelep keleti részében történt, mindennapi munkájukat végezték a bányászok. Beomlott egy akna, és hirtelen metán szabadult fel. Drago Milinković, igazgató, Soko bánya: „Sajnos elveszítettük nyolc társunkat, szorgos munkásunkat, bányászunkat, akik itt dolgoztak. A Soko bánya, tudjuk, egy veszélyes bánya, telis-tele metángázzal, veszélyes. A bányában megtett biztonsági intézkedések a legmagasabb szintűek, ez alkalommal azonban hirtelen metán szabadult fel, a felszerelések, amelyekkel rendelkeztünk, nem segítettek.”

Zorana Mihajlović szerb energiaügyi és bányászati miniszter is a helyszínre érkezett. Részvétét fejezte ki az elhunyt bányászok családtagjainak. Azt mondta, az állam segíteni fog ezeknek a családoknak, valamint az illetékesek mindent megtesznek, hogy kiderüljön a baleset pontos oka. „Mélyen hiszem, hogy az előttünk álló időszakban mindent megteszünk, ami lehetséges, ha van valami, amit megtehetünk, hogy az itteni feltételek javuljanak. Szintúgy az ellenőrök, a rendőrség és minden illetékes szerv a helyszínen van, és mindent megtesz, hogy a nyomozás után megtudjuk ennek a tragédiának a pontos okát.”

A Soko nevű szénbányában nem ez volt az első baleset. A bányában 1908-ban kezdődött a szénkitermelés. 1970 és 1978 között több tűzeset, bányászbalesetek és gázkitörés is történt. 1974-ben egy robbanásban 15-en haltak meg, a következő évben, 1975-ben újabb öt ember vesztette életét. Az egyik legnagyobb baleset 1998-ban történt, akkor 29 bányász hunyt el. Ezek mellett voltak még kisebb balesetek, melyek során egy-egy bányász halt meg.

Szerbia elnöke részvéttáviratot küldött az elhunyt bányászok családjának. Aleksandar Vučić elmondta, mélyen megrázta a Soko bányában dolgozók tragikus halála. Az ő tiszteletreméltó foglalkozásuk a legnehezebb a világon, mindig is kivételes embereket igényelt ez a szakma: bátrakat, kitartóakat, keményeket és megingathatatlanokat – írta Vučić a telegramban. Hozzátette: Senki sem tudja eléggé meghálálni azokat a nehéz napokat és éjszakákat, amelyeken a mi jólétünkért dolgoztak, de mindent megteszünk a családjaikért és a sérült kollégáikért, akiknek gyors felépülést kívánunk. Nyugodjanak békében, Szerbia soha nem feledi el őket! – zárta üzenetét Szerbia elnöke.

bánya
bányász
Sokobanja
bányászbaleset
halottak
sérültek

Most

16:43, Frissítve: 18:02

Amikor a bánáti szívósság sző nagy terveket

A majdányi régészeti lelőhelyet, a Dr. Batthyány-Strattmann László Művelődési Egyesület székházát, a törökkanizsai könyvtár épületét és az 1858-ban épült Szent György-plébániatemplomot tekintették meg a VMSZ politikusai.
16:26

Így várja Budapest a kínai elnököt

Belgrádból Budapestre repül a kínai elnök. Hszi Csin-ping péntekig tartó látogatása során kétoldalú politikai, gazdasági és nemzetközi kérdésekről tárgyal Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel és Sulyok Tamás köztársasági elnökkel.
15:19, Frissítve: 17:27

Ahol a kihívásból játék lesz

Labdarúgás, röplabda, sakk – ezekben a kategóriákban mérhették össze tudásukat középiskolás diákok és egyetemi hallgatók Szabadkán. Sportnapot tartottak a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar hallgatói.

Népszerű

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.

Drágábbak a luxustermékek Szerbiában

Több luxustermék is megdrágult Szerbiában május elsejétől. Keddtől egy doboz cigarettáért is többet kell fizetnie a dohányosoknak, mint eddig. Ami viszont jó hír, hogy az áram és a gáz árának emelkedésétől idén már nem kell tartanunk.

Cápát fogtak Neum közelében

Veszélyeztetett és szigorúan védett cápafaj egy példányát fogott ki a napokban egy helyi horgász az Adriai-tengeren, a bosznia-hercegovinai Neum közelében.

Népszerűek a palicsi programok

Május másodikán is több ezren látogattak Palicsra, habár a borongós időjárás miatt nem volt akkora tömeg mint előző nap, amikor mintegy 40 ezer ember fordult meg a tóparton.