Ugrás a tartalomra

Öt fő területre koncentrál a magyar gazdaságvédelmi akcióterv második szakasza

2020.04.29
17:27
2020.04.29
17:35
Forrás
MTI, HIrado.hu
Ezek a munkahelymegőrzés, a munkahelyteremtés, a kiemelt ágazatok megerősítése, a vállalkozások finanszírozása, illetve a családok és nyugdíjasok védelme.

A tervről György László, a magyar Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára beszélt a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara partnerségével szervezett Piac és Profit Cégmentő videókonferencián.

Az öt fő terület intézkedéseire rendelkezésre álló forrás összértéke mintegy 9000–10 000 milliárd forint között lesz 2020–2022 között, ami a GDP 18–20 százaléka. György László előadásában felidézte, hogy a gazdaságvédelmi akcióterv több fázisból áll, az idén a kiemelt intézkedésekre mintegy 6100 milliárd forint keret áll rendelkezésre.

Az ITM államtitkára az idei intézkedések közül egyebek közt kiemelte, hogy a kamat- és tőkefizetési moratórium mintegy 3600 milliárd forint keretet nyit meg a vállalkozások számára. A felülről nyitott munkahelyvédelmi bértámogatásra 195 milliárd forintot szánnak, a kutatásban-fejlesztésben dolgozók 40 százalékos bérkiegészítésére 32 milliárd forint áll rendelkezésre – ismertette.

György László felhívta a figyelmet a támogatott hitel-, garancia- és tőketermékekre, valamint az adócsökkentésekre, az adminisztrációegyszerűsítésekre.

Hozzátette, jelenlegi számítások alapján az adócsökkentések és az adminisztrációegyszerűsítések mintegy 300 milliárd forintot hagynak a gazdaságban, ide értve a 2 százalékpontos szociális hozzájárulási adó csökkentését is.

A gazdaságvédelmi akcióterv keretében a mikro-, kis- és közepes, valamint a nagyvállalkozásoknak munkahelymegtartásra és újak teremtésére, a hatékonyság növelésére pályázati támogatásokat indítanak.

Első körben 100 milliárd forintot hirdetnek meg, de további források megjelenésére lehet számítani, ha a tapasztalatok ezt indokolják – mondta az ITM államtitkára.

A konferencián György László kitért az átképzési támogatási programra, amelyben a munkáját elveszítőknek kívánnak segíteni. Egyebek közt példaként megemlítette a májusban induló, 8 hetes ingyenes, a későbbi munkát hatékonyabbá tevő informatikai képzést, amely távoktatásban lesz elérhető.

Zsabka Zsolt, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara általános alelnöke a konferencián úgy értékelt, hogy a koronavírus kapcsán előállt helyzetből várhatóan a gazdaság helyreállítása gyorsabb lesz, mint a klasszikus, 2009-es válságot követően.

Arra hívta fel a cégek figyelmét, hogy a kialakult új helyzetben célszerű az üzleti kapcsolatokat, szerződéseket átfogalmazni, és nem megszüntetni.

gazdaságvédelmi akcióterv
munkahelymegőrzés
munkahelyteremtés
vállalkozás
finanszírozás
családok
nyugdíjasok
György László

Most

Népszerű

Elhelyezték az utolsó sínpárt Szabadka és Újvidék között

Gőzerővel haladnak a Belgrád-Budapest gyorsvasút Szabadka és Újvidék közötti szakaszának építkezési munkálatai. Ma délután Topolyánál lerakták a két vajdasági város között húzódó sínpár utolsó elemét, így a fővonal összekötöttnek tekinthető.

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.