Ugrás a tartalomra

Állatvédelemről gyerekeknek

2019.03.08
13:49
2019.03.08
17:51
Forrás
Pannon RTV
Több mint 500 szabadkai kisiskolás vehetett részt a Palicsi Állatkertben megrendezett előadás-sorozaton hétfőtől péntekig.

A környezetvédelmi előadásokat a CITES, vagyis teljes nevén a Veszélyeztetett Vadon Élő Állat- és Növényfajok Nemzetközi Kereskedelméről szóló Egyezmény világnapja alkalmából szervezték meg. Ezt Szerbia 2001-ben, míg Magyarország 1985-ben írta alá. A világ legnagyobb természetvédelmi megállapodása azoknak a fajoknak a védelmét tűzte ki célul, amelyeket a nemzetközi kereskedelem súlyosan veszélyeztet.

Medve hájából készült kenőcs, tigrisbőr, elefántagyar, kitömött állatok. Ezeket láthatták a Palicsi Állatkert konferenciatermébe látogató kisiskolások.

Pénteken délelőtt a szabadkai Kizúr István Általános Iskola alsósai vettek részt a Palicsi Állatkert ismeretterjesztő előadásán. Mašának a vidra tetszett a legjobban.

Maša Simović, elsős diák, Kizúr István Általános Iskola, Szabadka:
„ - Miért fontos, hogy a vidra a folyóinkban éljen?
- Miattunk is, hogy láthassuk őket, és hogy ne veszélyeztessük a fajtájukat.”

A természetben megtartott előadások hasznosak a gyerekeknek - véli Jovan Radojković tanító.

Jovan Radojković, tanító, Kizúr István Általános Iskola, Szabadka: „Sokkal jobban megfelel nekünk a természetben történő oktatás, amikor kapcsolatban vagyunk a természettel. Nemcsak a Palicsi Állatkertben a környezetismeret tantárgyon belül, hanem más tantárgyakkal is összefüggésben.”

A környezetvédelmi előadásokat a CITES, vagyis a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény világnapja alkalmából szervezték meg.

Óvári Krisztián, biológus, Palicsi Állatkert: „Be tudunk nekik mutatni olyan állatokból készült tárgyakat, amiért ezek az állatok veszélyeztetettek, amiért vadásszák őket, vagy vadon befogják őket, erre felhívni a figyelmet. Másrészt arra felhívni a figyelmet, az egyezményre, hogy azért ha valamit valahol megveszünk, az nem jelenti, hogy csak úgy áthozhatjuk a határon. Erre meg kell legyenek az igazolások.”

Az egyhetes előadás-sorozaton több mint 500 szabadkai alsós vehetett részt. Az oktatást a Palicsi Állatkert és a Tartományi Természetvédelmi Intézet közösen szervezte.

Ilija Miljković, részlegvezető, Tartományi Természetvédelmi Intézet, Újvidék: „Ilyen oktatási műhelyfoglalkozások fontosak kiváltképp a fiataloknál, mert ilyenkor még hathatunk rájuk, és megmagyarázhatjuk nekik a természet megőrzésének fontosságát.”

Az állatok élőhelyeinek visszaszorulása mellett az orvvadászat is nagy szerepet játszik abban, hogy egyes fajokat a kihalás veszélyezteti. Az oroszlánpopuláció 41 százalékra esett vissza 20 év alatt, a keskenyszájú orrszarvú állománya pedig 1960 óta több mint 97 százalékkal csökkent. Azonban nem kell Afrikáig utaznunk, mivel közvetlen környezetünkben is több veszélyeztetett faj él.

Palicsi Állatkert

Kapcsolódó tartalmak

Most

11:40, Frissítve: 11:54

Drágábbak a luxustermékek Szerbiában

Több luxustermék is megdrágult Szerbiában május elsejétől. Keddtől egy doboz cigarettáért is többet kell fizetnie a dohányosoknak, mint eddig. Ami viszont jó hír, hogy az áram és a gáz árának emelkedésétől idén már nem kell tartanunk.
07:46, Frissítve: 07:53

Húsvét másnapját ünneplik az ortodox hívek

Az ortodox húsvéthétfőhöz Szerbiában számos népszokás kötődik. Egyes szokások a mai napig fennmaradtak eredeti formájukban, mások ugyanakkor módosultak, vagy teljesen a feledésbe merültek az ortodox hívek körében.
07:38, Frissítve: 08:13

Ma van Đurđevdan

A Gergely naptár szerint április 24-én, a Juliánusz naptár szerint május 6-án van Szent György napja.

Népszerű

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.