Ugrás a tartalomra

Az óceánok vize 2022-ben volt a legmelegebb

2023.01.12
17:47
Forrás
Magyar Szó
Az óceánok vízhőmérsékletének rendszeres mérése 1958-ban kezdődött, azóta folyamatos hőemelkedést mutatnak, ami 1990 után felgyorsult.

Az óceánok nyelik el a kibocsátott üvegházhatású gázok többlethőjét. A felszíni vízhőmérsékletük jelentősen befolyásolja a világ időjárását.

Ha az óceánok melegebbek, az felerősíti a szélsőséges időjárási jelenségeket, ezek intenzívebb hurrikánokat okoznak, a levegőt nedvesebbé teszik, ami heves esőzéseket, áradásokat hoz. A víz a melegedéssel kitágul, emeli a tengerszintet, veszélyezteti a parti településeket.

Tavaly az óceánok nagyjából 10 zettajoule-lal több hőt nyeltek el, mint tavalyelőtt. Ez akkora mennyiség, mintha a Föld összes lakója minden egyes napon, egész nap negyven hajszárítót tartana bekapcsolva.

globális felmelegedés
klímaválság
óceán

Most

07:46, Frissítve: 07:53

Húsvét másnapját ünneplik az ortodox hívek

Az ortodox húsvéthétfőhöz Szerbiában számos népszokás kötődik. Egyes szokások a mai napig fennmaradtak eredeti formájukban, mások ugyanakkor módosultak, vagy teljesen a feledésbe merültek az ortodox hívek körében.
07:38, Frissítve: 07:43

Ma van Đurđevdan

A Juliánusz naptár szerint április 23-án, a Gergely naptár szerint május 6-án van Szent György napja.
18:36

Cápát fogtak Neum közelében

Veszélyeztetett és szigorúan védett cápafaj egy példányát fogott ki a napokban egy helyi horgász az Adriai-tengeren, a bosznia-hercegovinai Neum közelében.

Népszerű

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.