Ugrás a tartalomra

Beszélgetés a nagybecskereki Szervó Mihály kombinát fénykoráról

2023.08.22
11:56
2023.08.22
17:37
Forrás
Pannon RTV
Nagybecskerek Jugoszlávia egyik ipari központja volt. Maribor mögött a négy legerősebb gazdasági háttérrel rendelkező város között emlegették.

A Szervó Mihály kombinát 1953-ban jött létre és csaknem négy évtizeden keresztül húzóereje volt Nagybecskerek és a régió fejlődésének. Aranykora a múlt század hetvenes-nyolcvanas éveiben volt. Harmincöt vállalatot tömörített, amelyekben 22 ezren dolgoztak. A kombinát évi termelésének értéke meghaladta az egymilliárd dollárt. Történetéről tegnap este tartottak beszélgetést a Városi Népmúzeum átriumában.

Milorad Felbab, egykori vezérigazgató, Szervó Mihály kombinát: „Az akkori Jugoszláviában a mezőgazdasági termelésben és az élelmiszeriparban az első helyen volt. Jugoszlávia legnagyobb és legerősebb kombinátja volt. Azzal, hogy voltak még más hasonló kombinátok, mint a PKB, ahol a jószágtenyésztésen és a tejtermelésen volt a nagyobb hangsúly, amire Belgrádnak szüksége volt.”

A gazdasági háttérnek köszönve Nagybecskerek is fejlődött, a dolgozók pedig számos kedvezményt élveztek, kezdve a lakhatási és szociális problémáik gyors megoldásától, a rendezett gyógykezeltetésen át, a továbbtanulási lehetőségekig.

Sván Ernő, a Szervó Mihály kombinát kutatóintézetének egykori részlegvezetője: „Jó szakemberek voltak. Maga a kombinátban illetve az intézetben hét doktor volt, 28 magiszter, több mint 35 diplomás mérnök, technikusok. Úgyhogy nagyon magas rangban voltunk.”

Az ország szétesésével sorra mentek tönkre a becskereki gyárak is. Ez nem csak a munka nélkül maradt több ezer dolgozó számára volt csapás, hanem egész Közép-Bánát is megsínylette - hangzott el az eseményen.

Lázár Ernő, nyugalmazott közgazdász: „Harminckét élelmiszerkészítő vállalata volt a kombinátnak, és ebből a 32-ből csak kettő maradt meg. Hát ez egy óriási gazdasági csapás. Megmaradt a tejgyár, ami a franciák megvettek, és az olajgyár, amit a horvátok vettek meg. Ezek még dolgoznak, többi pedig, mint tönkrement.”

Nemrég dokumentumfilm készült a kombinát történetéről.

Dragan Miljuš, szerző: „Egy écskai alanyom elmondta, hogy a BEK vágóhíd egyszerű munkásaként 23 éves koráig felépítette a saját házát. Nem hiszem, hogy ma egy 23 éves fiatal a fizetéséből képes lenne házat építeni. Ezek olyan adatok, amelyek mai helyzettel összehasonlíthatatlanok. Egy szóval hasonlítanám össze a mai és az akkori helyzetet: ez a szó a perspektíva. A kombinát dolgozóinak abban az időben volt jövőképe.”

A kerekasztal-beszélgetés kísérőrendezvénye volt „A gyárakról és a munkásokról” címszó alatt megrendezett kiállításnak, amelyet augusztus végéig lehet megtekinteni a nagybecskereki Városi Népmúzeumban.

Nagybecskerek
Szervó Mihály kombinát
Városi Népmúzeum
Milorad Felbab
Sván Ernő
Lázár Ernő
Dragan Miljuš

Most

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.