Ugrás a tartalomra

Évi közgyűlését tartotta Muzslyán a Vajdasági Magyar Cserkésszövetség

2023.02.18
14:27
2023.11.02
08:52
Forrás
Pannon RTV
Az esemény jó alkalom volt arra, hogy a cserkészek vezetői tapasztalatot cseréljenek. A résztvevők egyetértettek abban. hogy a cserkészet a vajdasági magyarság fennmaradása szempontjából is fontos.

A magyar cserkészet egyik alappillére a vallásosság, az Istenben való hitnek a megélése. Ebben a szellemiségben a vajdasági magyar cserkészek találkozója is szentmisével kezdődött a kollégium kápolnájában, amelyet Elias Ohoiledwarin, verbita szerzetes mutatott be.

Gabona Ferenc, elnök, Vajdasági Magyar Cserkészszövetség: „Nagyon fontos számunkra az, hogy mi vezetők találkozzunk, és különösen kiemelném azt, hogy az elmúlt évben öt tiszttel bővült a VMCSSZ vezetősége, mármint a tisztikara: két cserkésztiszttel és három segédtiszttel. Ez nekünk egy nagy öröm, mivel, hogy azok a személyek, azok a felnőtt cserkészek, akik vállalják, hogy többet tesznek a magyarságért, a cserkészetért, akkor ők továbbképzik magukat.”

A magyar kormány támogatásának köszönve a Vajdasági Magyar Cserkészszövetségnek immár csapatmentora is van, aki egy évig főállásban végzi a munkáját.

Varga Norbert, csapatmentor: „A fő feladatom a csapatok látogatása, segítése, szövetségi programok szervezése és lebonyolítása. Az elmúlt néhány hónapban volt néhány fontosabb programunk, ahova sikerült az egész szövetséget összeszedni. Ezen kívül, hogy a továbbiakban szervezünk még nagyobb rendezvényeket, mint külön csapatokkal, mint szövetségileg.”

Az első magyarországi cserkészcsapatok Budapesten alakultak meg, de a cserkészmozgalom Nagybecskerekről indult.

Farkas Zsuzsanna, alelnök, Magyar Cserkészszövetségek Fóruma: „Ugyanis 1909/1910-es iskolaévkönyvben Králik László, piarista gimnáziumi tanár fordította le a cserkészet alapítójának könyvét magyar nyelvre. Maga a cserkész szavat is ő alkotta. Ennek kapcsán volt a tegnapi nap folyamán előadás a vajdasági magyar cserkészet történetéről. Králik László egy elfeledett alakja a cserkésztörténelemnek. Fontosnak tartom, illetve ki kell hangsúlyozni azt, hogy az ő munkássága itt Vajdaságban, illetve a kezdetekben milyen fontos volt.”

A vajdasági magyar cserkészet újabb kori életre keltése Kalapis Sztoján, szalézi szerzetes nevéhez fűződik. Az ő kezdeményezésére 1992-ben alakult meg a Vajdasági Magyar Cserkészszövetség, amelynek négy körzetének 15 csapatában jelenleg 320 cserkész tevékenykedik.

Vajdasági Magyar Cserkésszövetség
Muzslya

Kapcsolódó tartalmak

Most

11:40, Frissítve: 11:54

Drágábbak a luxustermékek Szerbiában

Több luxustermék is megdrágult Szerbiában május elsejétől. Keddtől egy doboz cigarettáért is többet kell fizetnie a dohányosoknak, mint eddig. Ami viszont jó hír, hogy az áram és a gáz árának emelkedésétől idén már nem kell tartanunk.
07:46, Frissítve: 07:53

Húsvét másnapját ünneplik az ortodox hívek

Az ortodox húsvéthétfőhöz Szerbiában számos népszokás kötődik. Egyes szokások a mai napig fennmaradtak eredeti formájukban, mások ugyanakkor módosultak, vagy teljesen a feledésbe merültek az ortodox hívek körében.

Népszerű

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.